Celebrity i amatéři zaběhli Krkonošskou sedmdesátku

Krkonoše - Jako mají Jizerské hory svou Jizerskou padesátku, mají Krkonoše Krkonošskou sedmdesátku. Dnes se běžel její 57. ročník a účastnila se ho bezmála tisícovka běžkařů. Někteří se k závodu postavili vážně, jiní jej vzali spíš jako výlet po horských boudách.

Krkonošská sedmdesátka patří k nejstarším závodům u nás a na startu bylo možné vidět jak profesionály, tak amatéry. „Poprvé jsem to jel v sedmdesátém čtvrtém,“ vzpomíná na turnaj amatérský závodník František Pechek. „Dá se říct, že každej rok to bolí o trochu víc a ty kopce rostou,“ dodal osmapadesátiletý zaměstnanec pivovaru s úsměvem. 

Závodu se zúčastnil i český herec David Vávra, člen týmu Sklepovští sršáni. „Na rozdíl od závodníků, kteří horami proletí, aniž by je vnímali, my se stavíme na Pražské, dáme si tam něco dobrého, prostě běžíme, abychom si to užili,“ řekl České televizi.

Nejrychlejší zvládl závod za necelé tři a půl hodiny

Nejrychlejší ze závodníků zvládnou 70kilometrovou trať okolo čtyř hodin. Naopak těm nejpomalejším to trvá i dvakrát tak dlouho. Nejhorší úsek číhá hned na začátku: strmé stoupání na Pláně s převýšením skoro 550 metrů. „Sedmdesátka je specifická tím, že se běží po hřebenech Krkonoš do Pece pod Sněžkou. Závodníci obíhají Černou horu a vrací se zpět,“ upřesnil průběh závodu hlavní organizátor Radek Horák.

„Původně to býval velmi náročný závod. Vybíhali jsme s běžkami v rukou až na Zlaté návrší a teprve tam se začalo lyžovat,“ vybavil si další z amatérských závodníků Jan Křiček. Tým pana Pechka nakonec doběhl ve své kategorii druhý. A čas vítěze? 70 kilometrů za necelé tři a půl hodiny.

Video Reportáž Václava Svobody
video

Reportáž Václava Svobody