PPF chce investovat do Hostivice přes 100 milionů

Hostivice (u Prahy) – Společnost PPF Real Estate, která je součástí podnikatelského impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, chce investovat přes 100 milionů korun do veřejných ploch v Hostivici u Prahy. Peníze by měly směřovat na úpravu zeleně, vybudování sportovišť a dětských hřišť nebo opravy silnic. Firma v obci plánuje rozsáhlou výstavbu domů a golfového hřiště. Peníze do rozvoje obce chce dát ale až po změně územního plánu, kterou pro uskutečnění projektu potřebuje.

Společnost chce stavět v části Břve, která se nachází v okolí tří rybníků na okraji Hostivice téměř u hranic Prahy. Projekt počítá s vybudováním devítijamkového golfového areálu, rodinných domů s většími pozemky nebo kombinovanou výstavbou rodinných domů a viladomů. Podle firmy by v domech mělo celkem bydlet kolem 800 lidí. Nyní v části Břve žije kolem 200 lidí, v celé Hostivici kolem 7 500.

Plány PPF Real Estate jsou teprve na začátku a bude nutné, aby zastupitelé kvůli výstavbě odsouhlasili změnu územního plánu. „V dubnu nebo květnu bychom rádi předložili zastupitelstvu návrh s žádostí, aby případně zahájili jednání o změně,“ řekl manažer společnosti Tomáš Balvín. Firma proto zatím nechce zveřejnit podrobnější plány, jak by měla nová čtvrť vypadat. Postupně se navíc budou upravovat podle budoucích dohod s představiteli Hostivice a jejích obyvatel.

Se schválením změn územního plánu souvisí stomilionová investice, kterou chce firma zároveň dát do rozvoje obce. „Naše představa je taková, že prostředky do rozvoje budou uvolňovány postupně a souběžně s celým procesem správního řízení,“ uvedl Balvín. Obyvatelům Břví, které plánovaná výstavba postihne, prý také nabídnou kompenzační příspěvek, který by sloužil k výměně oken, kotlů nebo obnově fasád a střech. „Nebudeme vyplácet peníze, ale budeme proplácet faktury za konkrétní služby,“ dodal.

Proti záměru ale protestuje část místních obyvatel, podle nichž chce firma stavět v lokalitě, která je přírodní památkou a pro výstavbu tam podle nich nejsou vhodné podmínky. Obávají se zejména nekontrolovatelného rozmachu obce. „Většina (obyvatel) je nerozhodnutá a my chceme zjistit, co by je zajímalo a co od projektu očekávají,“ uvedl Balvín. Firma proto lidem rozdala dotazníky, které mají detailněji záměr investora představit. Obyvatelé se k tomu mohou obratem vyjádřit.