Noční lety záchranářů od víkendu startují z Brna

Brno - Vrtulník jihomoravské záchranky létá od tohoto víkendu i v noci. Dosud zajišťovala noční leteckou péči Olomouc. Část Vysočiny a Zlínského kraje byla ale pro Olomoucké jen těžko a zdlouhavě dostupná, a tak se ministerstvo rozhodlo přemístit noční lety do Brna, kde je navíc zázemí dvou fakultních nemocnic s popáleninovým oddělením a traumacentrem. Jednu z prvních nočních služeb prožil se záchrankou i štáb České televize.

„Pošlete nám ten výjezd, do 170 minut jsme tam. Díky.“ Takovýto telefonát přijali včera na dispečinku, který vysílá do vzduchu leteckou záchrannou službu. Pro pacientku ze Zlína jsou v Praze připraveny plíce k transplantaci, je proto třeba ji okamžitě dopravit do Motola. Začíná jít o každou minutu.

Posádka vrtulníku běží na přistávací plochu a nasedá do vrtulníku. Roztáčí se vrtule, stoj startuje. Pilot si musí nejprve vyžádat povolení ke startu, během minuty už je nad tuřanským heliportem. Noční letecká záchranka zatím slouží jen k případům akutních převozů pacientů z nemocnice do nemocnice. Pro zásahy v neznámém terénu zatím nemá dostatečnou techniku. „Je to otázka střednědobé budoucnosti, kdy se uvažuje, že bychom využívali brýle pro noční vidění,“ říká pilot vrtulníku Miroslav Pospíšil. 

Video Reportáž Hedviky Dědkové
video

Reportáž Hedviky Dědkové

Noční létání je mnohem složitější než lety za dne, má řadu podmínek a omezení – je nutná viditelnost minimálně pět kilometrů, manévr při přistávání na nemocniční heliport je složitější. „Nemáme přistávací plochy tak dobře viditelné, pilot si je zasvěcuje jen palubním světlometem z vrtulníku,“ dodal pilot. Zatímco ve dne musí záchranáři vzlétnout do tří minut od výzvy, v noci na to mají minut patnáct.

Lety záchranné služby z Brna pokryjí v kratším čase mnohem větší část jihomoravského kraje i části krajů sousedních. „Z Olomouce na Vysočinu byla velice dlouhá doletová doba. Tento kraj byl nejvíce postižený tím, že noční letecká služba byla hodně komplikovaná,“ popsala mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová.

Brněnské nemocnice si přesun noční záchranné služby také pochvalují. „Je celá řada případů, kdy rozhoduje každá minuta. Nejčastěji, když letí pacient do traumacentra fakultní nemocnice nebo popáleninového centra,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. Letecká záchranka se mnohem častěji a i v méně závažných případech využívá pro transporty dětí, které končí právě na specializovaných dětských pracovištích v Brně.

Na složitější záchranné akce zatím nemají vrtulníky vybavení
Na složitější záchranné akce zatím nemají vrtulníky vybavení
Více fotek
  • Na složitější záchranné akce zatím nemají vrtulníky vybavení zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3356/335575.jpg
  • Záchranáři přistávají na brněnském heliportu zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3356/335577.jpg
  • Noční lety jsou náročnějsí než ty ve dne zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3356/335574.jpg
  • Letečtí záchranáři létají od tohoto víkendu z Brna zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3356/335573.jpg