Krupka má konečně rozpočet

Krupka - Čtrnáctitisícová Krupka na Teplicku má po roce a čtvrt opět schválený rozpočet. Komunální volby uznal soud až na třetí pokus, při předchozích dvou konstatoval porušení zákona a kupčení s hlasy. Rozpočet, který dnes schválilo zastupitelstvo, počítá s příjmy i výdaji 149 milionů korun. Šestina z toho, až 26 milionů korun, půjde na chod společnosti Sport Krupka, která provozuje technické služby a městská sportoviště. Také je ale napojena na současnou vládu města. Opozice s návrhy na redukci jejího rozpočtu neuspěla.

Kolem financování městské společnosti se na zastupitelstvu rozproudila hektická debata. Opoziční sdružení Zdravá Krupka, které se nejvíce vymezovalo proti uplácení voličů, navrhovalo jeho výdaje seškrtat proti návrhu o 4,5 milionu korun. Jeden milion navrhovalo dát na sociální začleňování, zbytek do rezervy, protože odhadované příjmy rozpočtu jsou podle ní nerealisticky nadhodnocené. „Sportem Krupka protékají velké peníze, aniž by tam byla adekvátní kontrola,“ řekl zastupitel a bývalý starosta Pavel Maleček (Zdravá Krupka).

Vedení města tento návrh přehlasovalo patnácti hlasy z celkových osmnácti, byl prý špatně formulovaný a neodůvodněný. Sport Krupka je s vedením města úzce provázaný - správce městského stadionu Tomáš Syryčanský i jediný jednatel Zdeněk Saifert sedí v zastupitelstvu za nejsilnější ČSNS 2005, prezident navázané TJ Krupka Karel Rouček je uvolněný radní za Sportovce. Dnes vládnoucí ČSNS 2005 opozice i místní aktivisté dlouhodobě vinili z nakupování hlasů sociálně slabých, její lídr a nakonec i starosta Zdeněk Matouš to opakovaně odmítal.

Rozpočtu Krupky dlouhodobě pomáhají příjmy z průmyslové zóny Nové Modlany, která na daních podle Matouše přináší do městské kasy asi 30 milionů korun.