Praha si nehlídá výsledky soudních sporů, hrozí jí proto exekuce

Praha - Na pražském magistrátu se nekontroluje, v jaké fázi jsou jednotlivé soudní spory, které město vede, jaké povinnosti z nich vyplývají a zda jsou v požadovaných lhůtách plněny. Vyplývá to z interního auditu, který si nechal zpracovat pražský magistrát kvůli nedávným případům exekuce. Výsledky auditu dnes projednali radní hlavního města.

Podle závěrů auditu sice na pražské radnici existuje evidence soudních sporů, které město vede a které jsou s městem vedeny, nedá se ale zjistit, v jakém stadiu se nacházejí a jaké povinnosti z nich vyplývají. Neexistuje ani dostatečná kontrola toho, jak jsou povinnosti nařízené soudem plněny. Městu proto hrozí prodlení při plnění, exekuce a nechtěná medializace. Není také upraveno to, kdo má za nesplnění povinností odpovědnost.

„Naším cílem je maximálně snížit například riziko skluzu s placením,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Úřad tak podle něj plánuje zavést přísnější kontrolu a vnitřní normy, zlepšit evidenci soudních sporů a nastavit odpovědnost za jednotlivé úkony. „Funkční kontrolní mechanismy bohužel postrádám u exekutorů. Proto jsem napsal ministru spravedlnosti dopis, kde jej žádám o zavedení systému, který by účinně trestal exekutorské excesy,“ doplnil primátor Svoboda. Zpřísnit podmínky pro činnost exekutorů chce i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Podle ředitele magistrátu Martina Trnky ale Praha některé problémy nemůže ovlivnit. Když soud například rozhodne, že má město zaplatit nějakou částku, je na to podle Trnky poměrně krátká lhůta. „Ale my nemůžeme částku zaplatit do doby, než soud vyznačí na své rozhodnutí doložku právní moci. Doložka se vyznačuje často zpětně a v tu chvíli už jsme v prodlení,“ poznamenal Trnka. Město se proto bude snažit více komunikovat se soudy.

Opozice ale vidí chybu i na straně právních kanceláří, které si město na soudní spory najímá a platí za jim miliony korun ročně. „Zaměstnanci nemohou nést zavinění konkrétního případu, pokud je na to právní kancelář, která magistrát zastupuje, má neprodleně svého klienta, tedy magistrát, informovat,“ říká zastupitelka za ČSSD Lenka Teska Arnoštová.

Magistrát se s hrozbou exekuce v minulosti potýkal již několikrát. Na konci ledna nesmělo město nakládat se svým miliardovým majetkem kvůli pochybení magistrátní úřednice, která zapomněla uhradit dluh ve výši 205 942 korun. Na začátku února se v katastru nemovitostí objevil záznam o exekuci znovu. Tentokrát kvůli dlužné částce do 15 000 korun. Podobný případ se odehrál i loni v dubnu.