Velkolosinská Ruční papírna chce na seznam UNESCO

Velké Losiny (Šumpersko) – Na seznam světového dědictví UNESCO se chce dostat papírna ve Velkých Losinách. Vrcholí tak čtyřletá příprava unikátní ruční papírny, která dodnes používá stejnou metodu výroby jako před 400 lety, kdy vznikla. Vše začalo kandidaturou na zápis před čtyřmi lety, kdy ale losinská papírna svou nominaci nakonec sama stáhla v obavách, že neuspěje. Odmítnutí UNESCO je přitom navždy – reparáty kandidátů na seznam světového dědictví nepřijímá.

Ruční papírna Velké Losiny spoléhá nejenom na svoji unikátnost, ale také na to, že na seznamu UNESCO zatím je nedostatek technických památek. Vedení papírny věří v úspěch i přesto, že někteří experti poukazují, že UNESCO v současnosti upřednostňuje mimoevropské kandidáty.

Ve Velkých Losinách vzniká papír stejně jako před stovkami let, sice je to náročné, ale také docela čisté. Na začátku výroby je papírová drť. Len a bavlna se melou ve speciálních kádích. „Válec s noži, který se zvedá a snižuje, látku rozemele,“ popisuje mlečka Věra Beranová.

Pro další část výroby jsou potřeba siláci – čerpací síto s papírovinou váží až patnáct kilogramů. Následně papír prochází lisem, sušením a takzvaným hlazením, aby se na výsledný produkt lépe psalo. Nakonec musí každý list projít kontrolou. „Traduje se, že každý arch, který opouští naši papírnu, prochází 25 rukama,“ shrnuje ředitel papírny Jan Jurčík. Současně poukazuje na tradici této výroby: „Více než 400 let, na jednom místě, v jednom objektu.“

Unikátní výroba papíru však bude muset čelit tvrdé konkurenci – nejenom z jiných zemí, ale i z Česka. O zápis na seznam světového dědictví UNESCO se chce letos ucházet vysílač na Ještědu, pevnost Terezín, hřebčín v Kladrubech, třeboňské rybníky i hrad Karlštejn.