Sesuv udělal z Lampertic obec na konci světa

Lampertice (Trutnovsko) – Sesuv půdy takřka odřízl od světa podkrkonošské Lampertice nedaleko Žacléře na Trutnovsku. Protože sesuv poškodil silnici a vodovodní potrubí, obci teď chybí dopravní obsluha a váznou i dodávky pitné vody. K sesuvu došlo už před pěti dny, opravy ještě nejsou dokončeny.

O pitnou vodu přišla po sesuvu necelá čtvrtina obyvatel Lampertic, teď jsou lidé závislí na zásobách z přistavené cisterny, odkud musí vodu nosit na zádech. „Koupání, praní, úklid – všechno stojí,“ poukázala obyvatelka vyschlé části obce Markéta Dolejšová. Opravy vododovu sice probíhají, jsou ale náročné – a zatím bude výsledek jen provizorní. „Provizorně táhneme vodovodní řad po povrchu. Až bude lepší počasí, tak vodu zakopeme,“ objasnil starosta Jaroslav Rosa.

Provizorní pokládka vodovodu po sesuvu v Lamperticích
Provizorní pokládka vodovodu po sesuvu v Lamperticích

Sesuv ale nezpůsobil pouze odstávku pitné vody. Oficiálně teď není možné projet po poničené části silnice, je v ní velká díra a obec je tak rozdělena na dvě části. „V současné době se provádí odvodnění, základní zabezpečení a geologický průzkum,“ uvedl Štěpán Jančovič ze SÚS Královéhradeckého kraje. Cesta z jedné poloviny Lampertic do druhé zatím vede přes Žacléř a Bernartice – asi deset kilometrů. Neprojedou ani autobusy, a tak je obec bez dopravní obsluhy. „První zastávka je asi 2,5 kilometru,“ poukázala obyvatelka Ivana Brožková.

Objíždná trasa
Objíždná trasa

Uzavírka silnice by měla skončit už před víkendem, stejně jako u vodovodu však půjde pouze o provizorium. K dispozici potom bude pouze poloviční profil s omezením hmotnosti na 3,5 tuny. Výjimku by měly mít linkové autobusy.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka