Gmündská nemocnice začne přijímat české pacienty, zatím čtvrt roku

Gmünd/České Velenice – Zemská nemocnice v rakouském Gmündu se ve zkušební době otevře pacientům z českého pohraničí. Jde o jednu z prvních možností, kterou některé rakouské zařízení nabízí lidem na druhé straně hranice. Do ambulancí zamíří hlavně lidé z Českých Velenic, kteří při zdravotních problémech museli jezdit mnoho kilometrů dál. Pilotní projekt přeshraniční spolupráce připravoval tým specialistů 5 let. Lékaři ale musí nejdříve dojednat s pojišťovnami výši úhrad za ošetření.

Zemská nemocnice v rakouském Gmündu začne zkušebně ošetřovat pacienty z českého příhraničí. Bude tak jednou z prvních v Rakousku. Do ambulancí zamíří především lidé z Českých Velenic, lékaři ale musí nejdříve dojednat s pojišťovnami výši úhrad za ošetření. Pilotní projekt připravovaly týmy specialistů 5 let. Gmundští lékaři i ošetřovatelky už se dokonce učí česká slova, připravují se také speciální dvojjazyčné karty, díky kterým se lékaři rychleji dopracují k diagnóze. K pohodlné komunikaci by měl přispět i nemocnicí angažovaný tlumočník.

Lidé z Českých Velenic přitom čekají na tento projekt už 15 let. Zatímco do Gmündu to mají přes hraniční přechod několik stovek metrů, sanitky je dosud vozily do 50 kilometrů vzdálených českých nemocnic. „V létě jsem se u Velenic zranil, musel jsem poté jet až do Českých Budějovic,“ přiznává Daniel Podařil.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Projekt zatím narážel na odlišnou legislativu i náklady za ošetření. Pracovní týmy regionů se nyní dohodly, že do konce roku najdou řešení. Složitější překážky však mohou přinést dohady rakouské nemocnice s českými pojišťovnami. Jejich zástupci už hledají způsob, jak za pacienty zaplatí.

Podle ministerstva zdravotnictví je přitom navrhovaná léčba možná a obě země nemusí podepisovat žádnou mezinárodní smlouvou. Zemská klinika otevře tyto dveře pro první pacienty z české strany hranice příští rok v únoru. Zkušební provoz potrvá 4 měsíce. Lékaři gmündské nemocnice ročně provedou na 8 000 operací. V ambulancích ošetří téměř 300 tisíc pacientů.