Speciální tomograf lehce odhalí nemocné stromy

Brno - Brněnští správci parků mají nový přístroj, který bez poškození stromu dokáže určit jeho zdraví a bezpečnost. Takový pomocník je v České republice výjimkou. Odborníci budou moci díky němu zkontrolovat větší počet stromů, navíc s větší přesností.

Půjde k zemi, nebo ne? Roli soudce nad městskými stromy v parcích i u silnic převzal nový pomocník – akustický tomograf. Dvanáct čidel, kabely, kladívko a počítač, to vše se vejde do malého kufříku. Odborníci tak mohou jednoduše otestovat jakýkoli strom. Stačí na něj jen připevnit potřebný počet sond. Z nich pak počítač složí obrázek, který ukáže pravděpodobný stav kmene. Princip je zcela jednoduchý – zvuk se přenáší v závislosti na hustotě dřeva.

„Díky tomuto přístroji jsme schopni určit, co se odehrává uvnitř stromu. Jestli jsou tam nějaké hniloby, dutiny a jak je rozumné nechávat ho na stanovišti nebo jej ošetřovat dál,“ vysvětluje správkyně parku Lucie Loutocká.

Video Reportáž Elišky Bučinové
video

Reportáž Elišky Bučinové

Všechny stromy ale tímto způsobem zkontrolovat nejdou. Jen Veřejná zeleň jich má v Brně na starosti asi 120 tisíc – zatím je všechny zkoumala pouhým okem. Akustický tomograf může pomoci hlavně v situacích, kdy si odborníci nejsou jistí, jestli je strom zdravý nebo je ho potřeba skácet. To může zabránit mnoha tragédiím. Nový akustický tomograf totiž umí zkontrolovat i kořeny stromu.