Chovatelům koní začala připouštěcí sezona

Klatovsko – Přes dvacet koní mnohamilionové hodnoty se dnes předvedlo v Krutěnicích nedaleko Klatov. Chovatelé si tu vybírali ty nejlepší plemenné hřebce, které by měli své geny předat do dalších chovů. Připouštění klisen začíná právě v těchto dnech.

Čtvrt milionu korun je hranice, na které začíná cena dobrého plemenného hřebce. Jeho hodnota pak roste s tím, jak kvalitní geny dokáže předat. O úspěchu koně rozhoduje hlavně jeho rodokmen, jak říká inspektor chovu koní Jan Šíma. Jedna z nejdůležitějších věcí je hřebce na přehlídku řádně připravit.

Pro chovatele, kteří si vybírají hřebce pro své kobyly, bývají mnohdy přehlídky jedinou možností vidět ho v pohybu. Zjistí, jakou má sílu nebo jak se chová v neklidném prostředí. Samotnou klisnu už ale hřebec většinou nepotká. Chovatelka koní Heda Krügerová vysvětluje, že v dnešní době se často připouští i poslaným spermatem.

Za připuštění platí chovatelé převážně od dvou do patnácti tisíc korun. Přitom ale ani výběr špičkového hřebce nikdy nezaručí, že se narodí špičkový kůň. Těžko se to poznává ještě u hříbat. Připouštěcí sezona chovatelům právě začala a potrvá až do konce července.