Wintonovo dítě - Tomáš Graumann vyprávěl svůj příběh

Frýdlant nad Ostravicí - Ve Frýdlantu nad Ostravicí vyprávěl svůj příběh Tomáš Graumann. Tento muž je jedním z těch, které Nicholas Winton dostal památným vlakem z Němci obsazeného Československa. Své domovy tehdy opustilo na 669 židovských dětí, doma by je čekal transport rovnou do Osvětimi.

Druhý srpen roku 1939 znamenal pro židovské děti poslední naději. Z Wilsonova nádraží v Praze totiž ten den odjížděl poslední vlak, který znamenal záchranu před nacisty. Počet zachráněných dětí se přitom vyšplhal na 669. Své číslo na cestě do Anglie měl na krku i tehdy sedmiletý Tomáš Graumann. „Maminka mi řekla, že za dva, tři měsíce to skončí a pak že se můžu vrátit domů. Bral jsem to jako nějaké dobrodružství,“ podotkl dnes už starý pán.

V Anglii ještě několik měsíců dostával od matky dopisy. Přála mu k osmým narozeninám a omlouvala se, že nemůže dorazit na oslavu. Najednou už ale žádný dopis nepřišel, celá jeho rodina totiž skončila v koncentračních táborech. Ve vlaku z Prahy do Velké Británie se Tomáš Graumann vlastně podruhé narodil. Teď žije s manželkou Caroline a dětmi střídavě v Americe a v České republice.

Po hodinové přednášce, kterou si pan Graumann ve Frýdlantu nad Ostravicí připravil, následovala autogramiáda. Graumann podepisoval Bibli, právě ta mu totiž pomohla odpustit nacistům.

Video Reportáž Ivy Kubankové
video

Reportáž Ivy Kubankové