Kunc svou pohřební službu prosazoval silou, nyní musí za mříže

Brno/Žďár nad Sázavou - Bývalý pracovník pohřební služby ve Žďáru nad Sázavou Radek Kunc si s konečnou platností odpyká osm let ve vězení. Nejvyšší soud (NS) totiž odmítl jeho dovolání, a verdikt tak definitivně potvrdil. Kunc svou pohřební firmu na trhu prosazoval pomocí zastrašování konkurence a vydírání. Údajně také dal podnět k napadení pracovníka patologie v Novém Městě na Moravě, který nechtěl pohřební firmu protežovat.

Nejvyšší soud už Kuncův případ řešil v roce 2010. Tehdy zrušil devítiletý trest a poslal Kunce na šest let do vězení za vydírání. Soudům na Vysočině zároveň nařídil, aby znovu projednaly Kuncův podíl na napadení sanitáře z patologie. Jihlavská pobočka Krajského soudu v Brně znovu uznala Kunce vinným také návodem ke zločinu těžkého ublížení na zdraví a uložila mu souhrnný trest osm let vězení.

Proti poslednímu verdiktu podal Kunc znovu dovolání; tvrdil, že soudy postupovaly svévolně a špatně hodnotily důkazy. Zpochybnil také věrohodnost svědků. Nejvyšší soud ale nyní označil dovolání za zjevně neopodstatněné. Jedinou Kuncovou možností, jak rozhodnutí zvrátit, je obrátit se na Ústavní soud.

Kunc nechal zbít sanitáře, konkurenci hrozil výbuchy aut

Podle pravomocného rozsudku Kunc zastrašoval konkurenci a uchyloval se i k vydírání. Cílem bylo získat co nejvíce zakázek. Podle dřívějšího vyjádření státního zástupce provozoval „kšeft s mrtvými a pozůstalými“. Napadení sanitáře patologie z nemocnice v Novém Městě na Moravě se odehrálo v roce 2008. Sanitář totiž odmítl spolupracovat s Kuncovou pohřební službou, a Kunc proto najal dva muže, kteří ho maskováni kuklami přepadli, zbili železnými tyčemi a způsobili mu těžká zranění.

Na místo zbitého sanitáře pak nastoupil dvaadvacetiletý mladík, jenž byl původně zaměstnán u Kuncovy pohřební služby. Poté zřejmě Kunce přednostně informoval o zemřelých a předával pozůstalým kontakty na jeho firmu. Podle kriminalistů se prokázalo, že po změně sanitáře se počet zakázek pro pohřební Kuncovu službu několikanásobně zvýšil.

Kunc prý navíc vyhrožoval majitelům konkurenčních firem tím, že jim nechá zapálit nebo vyhodit do vzduchu auta. Vydíral také novoměstského hrobníka, jenž na jeho nátlak podal trestní oznámení na konkurenční pohřební službu. Dále vydíral dva muže, kteří si museli vzít v bance úvěr na 300 000 korun. Peníze pak dali Kuncovi.