Žhář sdružení Útočiště neodradil, vypálený dům obnoví

Liboc (Sokolovsko) - Občanské sdružení Útočiště obnoví díky dotacím a darům od českých a německých nadací svůj azylový dům v Liboci. Ten loni v prosinci zničil rozsáhlý požár, který jen krátce před dokončením stavby založil neznámý žhář. Dům v Liboci má pomáhat především mladým lidem v krizové sociální situaci – bezdomovcům, narkomanům nebo propuštěným vězňům.

Oheň nejvíce poškodil horní patro objektu a úplně zničil střechu, čímž způsobil škody odhadované na několik milionů korun. Výraznou finanční pomoc získalo Útočiště hlavně od německého sdružení Hilfe für Bruder, a to přes 700 000 korun. Právě díky financím od německého partnera mohou začít práce na opětovném zastřešení budovy.

„Už máme podepsanou smlouvu a první splátku,“ informoval vedoucí občanského sdružení Útočiště Antonín Srb. Dalších 10 000 korun má Útočiště od organizace Adra, církev baptistů dala 50 000 korun. „Těch, kdo reagovali, byla řada. Ať s pomocí finanční či konkrétní prací. Mezi nimi i karlovarská Armáda spásy,“ dodal Srb.

Útočiště: Dům podpálili kvůli našim aktivitám

Po opravě střechy a nejponičenějších částí budovy bude Útočiště usilovat o další peníze, aby dokončilo celkovou opravu. Že byl požár dílem žháře, si myslel Srb od začátku. Do objektu se někdo vloupal a oheň tam zapálil. To potvrdilo následné, dosud neuzavřené vyšetřování. „Případem se nadále zabýváme a po pachateli stále pátráme,“ informovala mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová.

Důvod žhářství Srb nezná. „Nevylučujeme, že to souvisí s naší činností, která může být někomu trnem v oku. Obdobným útokům bylo sdružení vystaveno už několikrát, v Chodově to byla sociální poradna, v Sokolově sídlo sdružení,“ dodal Srb.

Útočiště je nestátní nezisková organizace založená na principech křesťanské víry. Cílovou skupinou jeho působení jsou lidé v nepříznivé sociální situaci bez zázemí, jimž jsou poskytovány poradenské, terénní, ambulantní a pobytové služby. V Oloví provozuje sdružení azylový dům s 12 lůžky, odbornou sociální poradnu má Útočiště v Chodově, v Liboci mělo být pro potřebné kolem 15 lůžek. Vzniknout tady měly drobné provozovny v připravovaných dílnách a počítalo se i s chovem zvířat.


Útočiště je jedním z posledních zařízení v Karlovarském kraji, které pomáhá drogově závislým. Kvůli nedostatku peněz od ledna zavřelo i karlovarské metadonové centrum. Finanční výdaje spojené se žhářstvím v Liboci ovšem podle členů sdružení i navzdory dotacím rozpočet zatíží. „Za dvanáct let zkušeností se nám zdá současná situace asi vůbec nejtěžší,“ konstatoval ředitel azylového domu Útočiště v Oloví.

Organizace je navíc druhým rokem zcela bez dotací a podle vyjádření kraje se situace v dohledné době nezmění. „Kraj jako takový přes rozpočtové určení daní žádné peníze na sociální služby nedostává, a abychom tam dávali peníze ze školství nebo zdravotnictví, to nemůžeme,“ uvedl náměstek karlovarského hejtmana Miloslav Čermák.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny