Muž zaútočil mačetou na správcovou azylového domu

Husinec (Prachaticko) - Neznámý muž v úterý večer ohrožoval mačetou správcovou azylového domu Rybka v Husinci na Prachaticku. Zraněn nikdo nebyl a policie vyšetřuje záležitost jako přestupek a slovní potyčku. Obyvatelé a ředitelka azylového domu ovšem postup policie kritizují - hlídka totiž k potyčce přijela až dvě hodiny po zavolání na linku 158. Postup policistů už vyšetřuje odbor vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje.

Muž, který si podle svědků přišel do azylového domu pro údajného zloděje slepic, nejdřív nadával a vyhrožoval. Pak ale začal jednomu z klientů vyhrožovat mačetou. Konflikt uklidnil až přítel pracovnice azylového domu.

Včasné pomoci policie se nedočkali. Policisté nepřijeli ani po dvou voláních na linku 158. Do Husince dorazili až o dvě hodiny později, po urgenci ředitelky azylového domu Evy Dvořákové. Podle ředitelky jsou obyvatelé azylového domu terčem útoků opakovaně, dokonce i zbraní. „Vždycky se to zametlo pod koberec,“ říká Dvořáková. Odmítá, že by sami její klienti konflikty vyvolávali. Za devět let existence domu nebyl žádný kázeňský přestupek. A ani podle starosty si na jejich chování nikdo nestěžoval.

Azylový dům Rybka
Azylový dům Rybka

„Případ vyšetřujeme a až za několik dní k němu budeme schopni poskytnout více informací,“ řekla policejní mluvčí Martina Joklová. Informaci o možném pochybení policistů obdrželo už krajské ředitelství jihočeské policie. Zabývá se jimi odbor vnitřní kontroly.

Azylový dům v Husinci je jediným zařízením v Česku, kde mohou být ubytovány celé rodiny s dětmi.