Investor nesmí postavit obchodní centrum, proto vrátil Ostravě pozemky

Ostrava – Pozemky vedle bývalého obchodního domu Ostravica v centru Ostravy chce investor – firma Amadeus Real – vrátit městu. Už oznámil, že odstupuje od smlouvy. Město tak může přijít nejméně o desítky milionů korun. Magistrát tvrdí, že jde o důsledek sporu Amadeus Real a radnice obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Investor chtěl na zakoupených pozemcích postavit obchodní centrum, městský obvod mu to nepovolil.

Ostravica býval nejluxusnější obchodní dům v Ostravě, ale teď je z něj už léta chátrající troska. Změnit to chtěl nový majitel, který od města koupil i sousední volný pozemek. V plánu však nebyla jenom rekonstrukce tradičního obchodního domu, ale také výstavba celého nového obchodní centra kolem stávající historické budovy Ostravice. Radnici městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz se vyhlídka na stavbu nového obchodního centra nelíbila. „Zamítla žádost Amadeus Real o udělení souhlasu s umístěním OC Ostravica. Tím rada nastolila zásadní překážku bránící realizaci projektu, na kterém byla společnost s městem dohodnuta,“ vyjádřil se mluvčí společnosti Jan Piskáček.

Když investor zjistil, že plánované obchodní centrum nepostaví, rozhodl se nepotřebný pozemek vrátit městu. Současně chce Amadeus Real peníze za to, že obvod neplní podmínky smlouvy podepsané s městem. „Požaduje vrácení kupní ceny, která byla dohodnuta, asi 54 milionů. A požaduje i náhradu škody,“ upozornil primátor Ostravy Petr Kajnar.

Video Reportáž Dagmar Famfulíkové
video

Reportáž Dagmar Famfulíkové

Na riziko, že investor může od smlouvy odstoupit, upozornila rada města Moravskou Ostravu a Přívoz už v lednu. Městský obvod přesto společnosti Amadeus Real nevydal územní rozhodnutí. Svůj krok zdůvodnil požadavkem, aby firma prokázala, jak přispěla k záchraně historických budov módního domu Ostravica, které jí patří. „Primátor nás na to upozorňoval, ale já si myslím, že naše požadavky byly oprávněné,“ uvedl místostarosta MěOb Moravská Ostrava a Přívoz Dalibor Mouka.

Město může spor obvodu s investorem přijít draho. Primátor Kajnar se domnívá, že by Ostrava mohla přijít dokonce o stovky milionů korun. Celý případ už proto předal právníkům a nevylučuje ani to, že bude mít dohru u soudu.