Policie objevila na tisíc rostlin konopí

Přerov – Do dvou budov na Přerovsku a Prostějovsku vtrhli policisté, aby uvnitř nalezli nelegální pěstírny konopí. Celkem zabavili přes tisíc rostlin a více než šestnáct kilogramů sušeného konopí. Jeho cena na černém trhu se odhaduje na tři miliony korun. Podle Karla Kadlece z velení kriminální policie jde o nadstandardní případ co do kvality drogy i množství zajištěných rostlin. Při zátazích na nelegální pěstírny policie také zadržela dva muže, kterým teď hrozí obvinění kvůli nedovolené výrobě drog, za kterou by mohli jít až na dvanáct let do vězení.

Dvojici zadržených mužů ve věku 37 a 27 let poslal soudce do vazby. Konopí pěstovali v bývalé kotelně na okraji Plumlova na Prostějovsku a bývalé vodárně zahrádkářské kolonie u Přerova. Starší z mužů byl profesí zahradník, svého mladšího kolegu zaměstnával. „Motivem trestné činnosti byl nedostatek finančních prostředků. Zadržení nebyli v minulosti nikdy stíháni,“ uvedl kriminalista Karel Kadlec.

Pěstitelé do svého projektu vložili mnoho peněz. Podle vyšetřovatelů byly pěstírny velmi dobře vybavené, jejich zařízení mohlo stát statisíce korun. „Celý systém byl velmi propracovaný, až detailně. Byl elektronicky hlídaný, aby sepnulo osvětlení, závlahová technika a podobně. Snahou bylo, aby do pěstíren nemuseli tak často docházet. Navštěvovali je ve zhruba čtrnáctidenních intervalech,“ doplnil Kadlec. Elektřinu odebírali muži nelegálně.

Pěstírny fungovaly asi půl roku, nakonec však zřejmě žádný zisk svým provozovatelům nepřinesly. „Myslíme si, že zabavené rostliny pocházely z první várky úrody. Žádné produkty se tak patrně na černý trh nedostaly,“ upozornil další policista Tomáš Adam.

Policisté se případem dvou velkých pěstíren konopí na střední Moravě zabývali několik měsíců. Nevylučují, že kvůli konopí budou stíhat ještě další lidi. V souvislosti s případem provedli pět domovních prohlídek, prohlídky dalších skladů a nebytových prostor a také osobních aut. Povolána byla i zásahová jednotka.

V letošním roce se podle Tomáše Adama jedná o první podobný případ. Loni policisté v kraji odhalili nelegální pěstírny v Olomouci, Lipníku nad Bečvou a v Zábřehu.