Když je dálnice, starou silnici nechává kraj chátrat

Ostrava – Stará silnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem, která vede souběžně s rychlostní silnicí R56, je ve velmi špatném stavu. Její povrch ničí zejména doprava, která se vyhýbá nedaleké zpoplatněné komunikaci. Po staré silnici však musí jezdit i mnoho řidičů, kteří si na rozbitou silnici stěžují, stejně jako starostové okolních obcí i Správa silnic Moravskoslezského kraje. Vedení regionu, kterému silnice patří, ale nechce dát peníze na opravu.

Silnice třetí třídy, která vede z Ostravy do Frýdku-Místku, je na pokraji rozpadu. Je to především důsledek silného provozu, který kategorii silnice neodpovídá. Situaci ještě zhoršil sníh a mráz. „Stav cesty bez generální opravy je neudržitelný,“ upozornil starosta obce Žabeň David Hejneš. Moravskoslezský kraj však na upozornění starostů nedbá.

Video Reportáž Dagmar Famfulíkové
video

Reportáž Dagmar Famfulíkové

Krajští silničáři piřtom o nutnosti opravy zhruba 12 kilometrů dlouhé silnice nepochybují. Její oprava ale má být obzvlášť drahá – každý kilometr má stát pět milionů korun, tj. téměř dvojnásobek obvyklé ceny. „Podle diagnostiky, která tam byla provedena, je velice špatná ložná vrstva. To znamená, že tam dojde k frézování dvojnásobné tloušťky a k položení dvou živičných vrstev, takže i ta cena bude adekvátně vyšší,“ vysvětlil technicko-provozní náměstek Správy silnic MS kraje Milan Novák.

Vedení kraje ale dosud nedbalo na naléhání obcí ani svých silničářů. Přesto se kvůli žádosti správy o peníze na opravu silnice rozbitou komunikací zabývat musí. Rada tak bude o případné opravě ostravsko-frýdecké staré silnice jednat v dubnu.