Slavná restaurace léta chátrala, teď se změní v ekocentrum

Karlovy Vary – Budova kdysi vyhlášené karlovarské lesní restaurace Svatý Linhart má po desetiletí chátrání naději na záchranu. Místní podnikatelé dosud nestáli o unikátní budovu, kterou v minulém století rád navštěvoval i prezident Masaryk a pojedl zde i zpěvák Sinatra, svůj zrak k ní však obrátila firma Lázeňské lesy. Z přeshraničních fondů získala na rekonstrukci 20 milionů korun. Svatý Linhart však už nebude poskytovat gastronomické služby, v budově by mělo vzniknout vzdělávací centrum.

Iniciativa Lázeňských lesů zřejmě povede k záchraně Svatého Linharta. Prostřednictvím česko-bavorského projektu Příroda spojuje získala evropské peníze na nákladnou rekonstrukci. Nepůjde však o návrat ke slavným kořenům, přidělení dotace je podmíněno mj. tím, že budova už nebude sloužit komerčním účelům. Místo restaurace tak Karlovy Vary dostanou ekologické centrum. „Budeme mít zázemí pro environmentální výchovu, především na vzdělávání dětí,“ poznamenal ředitel Lázeňských Lesů Evžen Krejčí. Vedle budovy potom vznikne obora s lesní zvěří, kterou bude možné pozorovat z visutých lávek.

S přestavbou někdejší restaurace na vzdělávací centrum tak Karlovy Vary nadobro přijdou o jednu ze svých legend. Lesní restaurace Svatý Linhart patřila mezi nejproslulejší turistické cíle v Karlových Varech. V provozu byl 150 let, pamětníci na ni dodnes vzpomínají. „Jít na Linharta, to bylo něco. Bylo nemožné pobývat v Karlových Varech a nenavštívit Linharta. Hitem byl pečený pstruh, báječný štrúdl a vynikající kuře,“ oprášil zašlý mýtus slavné restaurace historik karlovarského muzea Stanislav Burachovič. Zdůraznil, že přitom nešlo o snobské místo. „Původně to bylo skromná hospoda, taková bouda cihlářských dělníků,“ dodal historik.

Slavná minulost Sv. Linharta
Slavná minulost Sv. Linharta

Bývalá chlouba města je však už deset let uzavřena. Podnikatele odlehlá budova nezajímá. „Město se snažilo objekt několikrát prodat, a nikdy se to nepodařilo,“ poukázal primátorský náměstek Jaroslav Růžička. Svatý Linhart proto chátrá, kdo vejde dovnitř, dočká se místo chutného štrúdlu spíše zlomeniny, protože se propadají stropy.

Rekonstrukce budovy by měla začít velmi rychle. Dotační podmínky jsou totiž přísné v termínech. Obora musí být hotova ještě letos, rekonstrukce domu nejpozději do konce příštího roku.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny