Nad základy kostela spjatého s Komenským parkoviště prohrálo

Přerov - Unikátní nález základů renesančního kostela svatého Marka z roku 1554 u Tyršova mostu v Přerově bude lidem v budoucnu zřejmě připomínat vyznačená dlažba a informační tabule. Plánované parkoviště, které mělo podle projektu stavby předpolí mostu na místě nálezu vyrůst, patrně vůbec nevznikne. Odkryté základy kostela budou znovu zahrnuty pod zem.

„Na povrchu určitě něco vymyslíme, ale teď vám neřeknu, jestli to bude ve formě okrasného chodníku v půdorysu kostela, nebo jestli tam bude nějaká cedule,“ prohlásil pro ČT náměstek primátora statutárního města Přerov Michal Zácha (ODS). Odborníci prosazují, aby v předpolí místo parkoviště vznikla oddechová zóna.

Nález sakrální stavby přerovské Jednoty bratrské je spjat s historickými osobnostmi - učitelem národů Janem Ámosem Komenským a českým humanistickým spisovatelem Janem Blahoslavem, kteří k jednotě patřili a ve městě tehdy působili. „Památkáři dnes nález zhodnotili jako unikátní. Osud parkoviště, kde mělo vzniknout 29 parkovacích míst, je tak zřejmě zpečetěn,“ uvedl náměstek. Radnice se s archeology domluvila, že budou pokračovat v odkrývání nálezu nedaleké středověké pece tak, aby nebránili stavbě předpolí mostu. Parkoviště, na jehož místě odborníci našli základy kostela, se pokusí radnice přemístit na vedlejší místo. „Budeme muset udělat skrývky a sondy. Dá se totiž předpokládat, že u kostela bude také pohřebiště,“ doplnil Zácha.

Základy kostela sv. Marka
Základy kostela sv. Marka

„Přesně po úrovni té dlažby chodil Jan Ámos Komenský, a to můžeme prohlásit bez nadsázky,“ komentoval objev pro ČT archeolog Zdeněk Schenk. Základy kostela archeologové nalezli při úpravách okolí stavby Tyršova mostu. Odkryli také základy mostní brány, důmyslný kanalizační systém z přelomu 15. a 16. století i středověkou pec. Za pomocí detektorů objevili cenné mince včetně unikátní zlaté mince z doby Osmanské říše.

Stavba mostu v hodnotě 120 milionů korun patří mezi největší investiční akce města. Nálezy archeologů by jeho otevření, které plánuje radnice na začátek května, ovlivnit neměly. Radnice jej chce zpřístupnit lidem i s tím, že dodělá v místě pouze chodníky kolem nemovitostí. Doprava v místě předpolí mostu, kudy motoristé neprojedou od konce února, však bude zřejmě i nadále uzavřena.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové