Zrušení pelhřimovské nemocnice prý nehrozí

Pelhřimov - Rušení nemocnice v Pelhřimově nebo omezování jejího provozu se nechystá, a kdo to tvrdí, šíří poplašnou zprávu, říká hejtman kraje Vysočina. Také vedení nemocnice oznámilo, že k zavírání není důvod. Reagují tak na informace zdravotnických odborů, které se bojí důsledků připravovaného nařízení vlády.

Zachovat minimálně stávající lékařskou péči požadují zdravotnické odbory. Podle nich připravované vládní nařízení způsobí rušení lékařských ambulancí nebo uzavírání nemocnic. Skončit by tak mohla například Nemocnice Pelhřimov. „Já neříkám, že podle toho nařízení vlády to musí tak být, ale to nařízení vlády to umožňuje, konkrétně u okresu Pelhřimov je ze všech míst dojezd do okolních nemocnic pod 40 min,“ uvedl Ladislav Kucharský, místopředseda zdravotnických odborů. 

Odboráři kritizují, že podle chystaného dokumentu má stačit, když se každý pacient dostane k nejbližšímu lékaři do 40 minut jízdy autem. To podle nich povede k omezování zdravotní péče. „Ministerstvo zdravotnictví to vnímá jako další pokus šířit paniku mezi pacienty, v současné době probíhá připomínkové řízení a není známá definitivní verze,“ řekl Vlastimil Sršeň, mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR.

Video Reportáž Petra Meškána a Radovana Daňka
video

Reportáž Petra Meškána a Radovana Daňka

Vedení kraje Vysočina doufá, že šlo pouze o modelový příklad. Zrušením pelhřimovské nemocnice by se totiž zmařila investice do rekonstrukce v řádu několika stovek milionů korun. „Já bych nerad, aby se vyvolávaly takovýmito formulacemi až poplašné zprávy, protože to zbytečně zneklidňuje veřejnost,“ řekl Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

„K rušení není vůbec žádný důvod, protože nemocnice je plně personálně stabilizovaná, ekonomicky úspěšná a samozřejmě zainvestovaná z evropských fondů,“ uvedl Jan Mlčák, ředitel Nemocnice Pelhřimov. Zdravotnické odbory plánují na podporu svých požadavků uspořádat v Praze demonstraci. Měla by proběhnout 27. března před ministerstvem zdravotnictví.