Aleje podél silnic mizí. Víc se jich vykácí než vysází

Praha/České Budějovice – Stromy a aleje rostoucí podél českých silnic postupně mizí. Přestože pokácené dřeviny nahrazuje nová výsadba, celkový úbytek to kvůli mnoha komplikacím nedokáže zastavit. Nejhorší je situace kolem silnic Jihočeského a Jihomoravského kraje. Potvrdily to údaje krajských správ silnic, které získali ekologové ze sdružení Arnika.

Stromů pokácených u tuzemských silnic je podle sdružení Arnika takové množství, že by mohly lemovat vzdálenost cesty z Prahy do Paříže. Ekologové to vysvětlují nedostatečnou péčí o dřeviny. „V uplynulých dvaceti letech se o ty stromy nikdo nestaral, nebyly prořezávány,“ upozorňuje Jana Vitnerová. Když je stav stromů podél komunikací natolik špatný, že ohrožují bezpečnost, silničáři je jednoduše pořežou.

Tvrzení Arniky potvrzuje i nedávný případ z jižních Čech, kde místní správci silnic ke kácení vytipovali alej nedaleko zámku Kratochvíle. Stromy rostly příliš blízko u vozovky a také větve samy od sebe odpadávaly. Silničáři ovšem o kácení nakonec nerozhodli. Vše je v rukou samospráv, stejně jako pokyn k výsadbě nových dřevin.

Kácení stromů - ilustrační foto
Zdroj: ČT24

Obnovování alejí a stromořadí podél silnic není vůbec jednoduché. A finanční stránka věci je přitom tou nejmenší komplikací. Přesvědčit se o tom mohli třeba obyvatelé Nerestců na Písecku, kterým ani nechyběl elán nové stromy vysázet. Největším problémem je souhlas majitelů pozemků.

Boj o lipovou alej v Praze 6

Jihočeské Nerestce o své stromořadí přišly již před dvaceti lety, lidé z Prahy 6 však o osud lipové aleje ještě mohou bojovat. Technická správa komunikací (TSK) chce v Thákurově ulici vykácet 12 stromů, které podle jejich posudků mohou ohrožovat životy lidí a majetek. Obyvatelé a občanská sdružení s tím nesouhlasí, mají své posudky. Hlavnímu městu proto nabídli milion korun na údržbu zeleně a převzetí parku do správy.

Smlouva o správě aleje v Thákurově ulici
Zdroj: ČT24

Smlouvu o převzetí aleje nakonec za město předložilo TSK. Podle ní za veškeré škody, které stromy způsobí, odpovídají noví správci, kteří od dohody ani nemohou odstoupit. To je dle názoru nezávislých právníků nevyvážené. „Já osobně bych to nepodepsal, bál bych se převzít odpovědnost za stav aleje, který nastal předtím, než se podepsala smlouva,“ uvedl advokát Petr Hanyk.

Sporná je také otázka financování údržby aleje. Občané ji musí zvládnout na vlastní náklady, ačkoliv TSK ročně dostával 500 tisíc korun. Vedení hlavního města ale říká, že sdružení si dotaci na údržbu nemá co nárokovat – není příspěvkovou organizací. Technická správa podmínky smlouvy nehodlá měnit. Na základě povolení vydaného magistrátem může stromy do konce března vykácet.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Reportáž Luďka Jíry

UvR: 19.03.2012

Reportáž Kristiny Vrkočové