Povodí Vltavy loni prostavělo půl miliardy, letos dá dvojnásobek

České Budějovice – Povodí Vltavy loni utratilo za protipovodňovou ochranu jižních Čech 506 milionů korun. Letos bude pokračovat v ještě větším měřítku a za stavby, které pomohou k regulaci vodních toků a zabrání jejich rozlévání, vydá 1,2 miliardy korun. Nejvíce pozornosti věnuje letos Povodí Vltavy dosud z hlediska protipovodňových opatření upozaděné Lužnici, která přitom v posledních letech patřila k nejničivějším řekám.

Lidé, kteří žijí u Lužnice – například v Soběslavi nebo Veselí nad Lužnicí – jsou na povodně zvyklí. Města byla takřka celá pod vodou v letech 2002 i 2006. „I v loňském roce hrozila voda,“ poukázal soběslavský starosta Jindřich Bláha. Přesto se dosud u vodních toků nic nedělo – dlouho trvalo plánování, ještě déle výkup pozemků. Letos se to má změnit, část z miliardového balíku má zamířit právě na Lužnici. „Bude se zvyšovat pravý břeh řeky Lužnice a oba břehy Černovického potoka,“ přiblížil soběslavský starosta.

Nejprve však chce Povodí Vltavy zahájit sedm dalších staveb, které mají pomoci chránit před velkou vodou například Blatnou a Dráchov. Pokračuje také osm staveb zahájených loni – například zvýšení retence vodní nádrže Lipno I, protipovodňová opatření ve Strakonicích či úprava jezu u Jelení lávky v Českém Krumlově. Do těchto patnácti projektů vloží Povodí Vltavy celkem 750 milionů korun.

Některé stavby jsou potom čerstvě dokončeny. „Bezpečněji se mohou cítit třeba obyvatelé v blízkosti vodního díla Římov a Novořeckých hrází a také v Českém Krumlově a v Českých Budějovicích, kde byla dokončena protipovodňová opatření v korytě Vltavy,“ shrnul ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. „Tyto akce budou mít velmi výrazný podíl na tom, aby došlo ke snižování následků povodní,“ dodal.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

V budoucnosti se chce povodí více zaměřit také na stojaté vody. Loni nechal Jihočeský kraj zpracovat monitoring 24 kilometrů hrází rybníků v povodí Lužnice, Povodí Vltavy by chtělo navázat zvýšením retence rybníka Rožmberk. Hladina by se mohla zvýšit o dva metry a zadržet tak o 27 milionů metrů krychlových vody víc, uvedl ředitel závodu Horní Vltava Zdeněk Zídek. Zda na to dojde, však závisí na penězích. Současné stavby platí podnik z programu Podpora prevence před podovněmi II. Práce u Rožmberku za necelých 200 milionů korun by však mohly začít teprve po schválení nové Podpory prevence před povodněmi III.