Na Labské boudě proběhlo cvičení lavinových psů

Krkonoše – Horští záchranáři cvičí na Labské boudě v Krkonoších lavinové psy. Učí se zachraňovat lidi pohřbené pod sněhem. Sjeli se tam kynologové z Česka, Slovenska a Polska. Dnes trénovali v terénu a počasí jim moc nepomáhalo.

Lavinový specialista Pavel Cingr z Horské služby Krkonoše informoval, že se sjelo 25 psovodů z horské služby, od státní i městské policie a přijeli také hosté ze Slovenska a z Polska. Výcvik psa zabere zhruba dva roky. Nejdůležitější podle psovodů je zajistit, aby bral vyhledávání lidí jako hru.

„Bereme štěňátka osm až deset týdnů stará, na základě chuti pracovat a loveckého pudu se je snažíme odhadnout a použít do výcviku,“ popsal hlavní kynolog Horské záchranné služby SR Ján Žižka. U českých horských záchranářů slouží celkem dvanáct psů. Na rozdíl třeba od Slováků, kteří používají výhradně německé ovčáky, je u nás výběr plemen pestřejší.

Záchranář Lukáš Galo říká, že pes může najít člověka čtyři metry hluboko, ale nemusí ho najít třicet centimetrů pod sněhem. Záleží na tom, jak pachy prostupují sněhovými vrstvami nahoru. Letos u nás laviny zasypaly jediného člověka – snowboardistu v Beskydech. Toho se nakonec podařilo zachránit. Naposledy lavina zabíjela v Krkonoších před čtyřmi lety. Za uplynulých deset let zachraňovala horská služba lidi ze sněhu celkem třináctkrát. Z dvaceti zavalených nepřežilo devět.