Skleněná „omítka“ Tančícího domu je opět neporušená

Praha – Oprava „omítky“ domu je občas velmi náročná. V případě východní části tzv. Tančícího domu na Jiráskově náměstí v Praze je k tomu potřeba vrtulník. Část zvaná podle poloviny filmového tanečního páru Ginger totiž má místo omítky skleněné desky a jednu z nich nedávno rozbil převrhlý výrobník ledu.

Než mohli montéři nové desky ze speciálně tvrzeného skla usadit na své místo, předcházelo tomu hodně práce. Skleněné desky zakrývající polovinu domu jsou totiž zcela unikátní a výroba náhrady kterékoli z nich je velmi náročná.

Složité bylo také plánování samotné výměny. Zejména bylo nutné rozhodnout, jakým způsobem dostat rozlehlou skleněnou desku do nejvyššího patra. „Jedno sklo má asi 140 kilo,“ poznamenal správce Tančícího domu Jan Pašek. V úvahu připadaly dvě možnosti – jeřáb nebo vrtulník. Vzhledem k frekventovanosti Rašínova nábřeží nakonec zvítězila varianta letecká.

Kromě posádky vrtulníku pracovalo na výměně skleněného plátu sedm lidí. Pro všechny byla práce, kterou museli na Ginger vykonat, značně nezvyklá. „Je to specifická konstrukce, kterou jsme nikdy předtím nedělali. Je to o přesnosti. Vzhledem k váze skla a jeho rozměrům musí lidé držet balanc a se sklem manipulovat na milimetry přesně,“ vysvětlil šéfmontér Jaroslav Prchal.

Deset skleněných desek vytváří pomyslné šaty filmové Ginger. Betonová část pak symbolizuje jejího tanečního partnera Freda. Odvážné dílo architektonického dua Franka O. Gehryho a Vlada Miluniče zdobí nároží Jiráskova náměstí od roku 1996.