Na jihu Moravy platí zákaz rozdělávání ohňů, hrozí pokuty

Brno – Kvůli dlouhému suchu a riziku požárů platí na jihu Moravy zákaz rozdělávání otevřených ohňů v krajině. Na doporučení hasičů ho vydal jihomoravský hejtman Michal Hašek a platí do odvolání. Hasiči totiž v uplynulých dnech vyjížděli k desítkám požárů, z nichž většina vznikla při neopatrném vypalování trávy.

Každé porušení zákazu bude posuzováno jako přestupek a správní delikt, varoval mluvčí kraje Jiří Klement. V případě přestupku může být viník potrestán na místě pokutou až 1 000 korun, v případě závažnějších provinění pak ve správních řízeních hrozí pokuta až 25 tisíc. 

Jen během posledního víkendu vyjížděli hasiči k 62 požárům trávy a lesa, které lidé svou neopatrností způsobili. Přestože to zakazuje zákon a je to nešetrné k životnímu prostředí, tak mnozí vypalovali porosty plošně. Jeden ze zahrádkářů způsobil škodu 250 tisíc korun, protože oheň neuhlídal a sousedovi lehl popelem přístřešek na auto. Vůz naštěstí stihl majitel včas odvézt.

Postih ale nehrozí jen za rozdělávání ohně, nesmí se např. ani kouřit nebo odhazovat nedopalky na místech, kde hrozí zvýšené riziko vzniku požáru, a v těchto lokalitách se nesmí ani odpalovat zábavná pyrotechnika. 

Video Reportáž Barbory Žítkové
video

Reportáž Barbory Žítkové