Porodní domy jsou v centru polemiky odborné veřejnosti

Plzeňský kraj – Ministr zdravotnictví Leoš Heger čelí ostré kritice kvůli chystané stavbě takzvaných porodních domů. Ty by měly ženám nabídnout téměř domácí prostředí. Řada porodníků a vedení nemocnic to ale vidí jako zbytečné plýtvání penězi. Navíc by podle nich porody v takových podmínkách mohly být rizikové.

Porodní domy jsou podle ministra Hegera novým směrem v porodnictví, podle lékařů však jsou nesmyslem, který může ohrozit nejen matku, ale i dítě. Porody by totiž probíhaly bez zásahu lékaře. „Jestliže někdo tvrdí, že doktor, který udělá 100 až 120 porodů za rok, není dostatečně zkušený, tak ať mi tedy řekne, jak moc zkušená je porodní asistentka,“ namítá ředitelka Nemocnice Rokycany Hana Perková.

Dalším problémem je umístění porodních domů, měly by totiž být mimo prostředí nemocnice. Jenže v případě komplikací musí být žena do patnácti minut na sále. „Obtížně si dovedu představit, že z porodního domu, který by byl umístěn mimo areál naší porodnice, bychom byli schopni tento časový interval dodržet,“ potvrdil přednosta porodní kliniky FN Plzeň Zdeněk Novotný. Ministr chce novou koncepcí vyhovět hlavně rodičkám, které odmítají porody v prostředí nemocnic. Těch je ale u nás minimum, domy by tak zůstávaly prázdné. „Zájemkyň je málo, v České republice mimo porodnice rodí asi 0,2 procenta žen,“ dodal Zdeněk Novotný.

Porodní domy ale můžou ohrozit celý systém porodnictví, a to zvláště v situaci, kdy některé malé porodnice bojují o přežití a další konkurence by je tak mohla zlikvidovat. „Zamýšlené porodní domy mohou tento systém výrazně narušit, či dokonce zničit, aniž by přinesly jakýkoli efekt,“ prohlásil Jiří Kokoška ze Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje a krajský radní pro oblast zdravotnictví Václav Šimánek doplnil: „Ani nevím, z čeho by byl ten porodní dům financovaný. Jestli ze zdravotního pojištění, jestli by tam byla nějaká spoluúčast pacientů, to zatím také nikdo neřekl.“

Pro ČT se ministerstvo k porodním domům zatím nevyjádřilo. I přes všechny námitky však nechal ministr Heger zřídit pracovní skupinu, která má za úkol koncepci porodních domů připravit.