Berounsko se bouří proti těžbě plynu

Střední Čechy - Starostové dvacítky obcí na Berounsku spojují síly v boji proti těžbě břidlicového plynu. Americko-australská firma Bas Energy chce v chráněné oblasti Českého krasu začít s průzkumnými vrty. Místním se to nelíbí a podepisují petice.

Lidé se bojí, že by těžba nevratně zasáhla do krajiny Českého krasu, ohroženy by mohly být i podzemní vody. Břidlicový plyn se nachází ve větších hloubkách než zemní plyn, jeho těžba je hlučnější a do vrtů se pod tlakem vstřikují chemikálie.

Předpokládá se, že zásoby břidlicového plynu jsou nejen na Berounsku, ale také ve východních Čechách a na Moravě. Právě v těchto oblastech už ministerstvo životního prostředí těžební průzkum povolilo. Tamní samosprávy si rizika spojená s těžbou neuvědomily včas a protesty začaly až poté, co ministerstvo povolení vydalo.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Obce na Berounsku tomuto chtějí předejít, proto mobilizují masivní odpor už na samém začátku projektu. Firma, která chce v České republice plyn dobývat, obhajuje těžbu argumenty, jako jsou nová pracovní místa nebo příspěvky do rozpočtu obcí. Ekologové ale upozorňují, že ekonomické zájmy nemohou být nadřazeny ochraně životního prostředí. K testovacím vrtům na Berounsku zatím australští těžaři svolení nemají. Ministerstvo je vyzvalo, ať doloží další podklady a stanoviska ochranářů.