Vila LIL v Mariánských Lázních je na prodej

Mariánské Lázně - Památkově chráněná vila LIL v Mariánských Lázních je znovu na prodej. Podle radních je to poslední šance na její záchranu. Nabízí ji proto ve veřejné soutěži. Podle některých odborníků na reality je ale dům za cenu, kterou město požaduje, neprodejný.

Vilu uprostřed lázeňských parků město v devadesátých letech pronajímalo. Bylo tu kasino a restaurace. Posledních pět let je ale dům prázdný a postupně chátrá. Podle místostarosty Mariánských Lázní Petra Horkého se město vilu pokoušelo i několikrát prodat, ale neúspěšně. 

„Ten objekt má z mého pohledu tři výrazné limity, první je striktní památková ochrana, technický stav té nemovitosti a následné využití,“ říká realitní analytik Ivan Žikeš. Radnice se i přesto pokusí vilu znovu prodat formou výběrového řízení. Najalo si renomovanou realitní kancelář z Prahy. „Obrací se na nás jak čeští, tak i zahraniční investoři s tím, že je vila zaujala díky své architektonické koncepci,“ říká manažer realitní kanceláře Jan Sachr.

Zastupitelé určili minimální cenu 29 milionů korun. Podle Žikeše je ale za takové peníze památka neprodejná. Městu proto doporučuje dům buď prodat za symbolickou cenu, nebo se ho pokusit zachránit z vlastních prostředků. „Jako reprezentační budova by to bylo určitě zajímavé, ale náklady nejenom na opravu, ale i na provoz jsou nad možnosti města,“ řekl místostarosta.

Vila patří městu už od roku 1903, kdy ji získalo darem od tehdejšího starosty. Historici si cení zajímavě řešených interiérů a vybavení. „Významná byla tím, že se zde setkal František Josef I. s anglickým králem Edwardem VII.,“ uvedla historička Marie Plešáková, Městské muzeum Mariánské Lázně. První kolo výběrového řízení na prodej vily končí už za měsíc. Pokud se nerozhodne ani v dalších kolech, o osudu vily budou muset znovu rozhodnout zastupitelé.