Snížený rozpočet vnitra může ohrozit budování šluknovské jednotky

Praha - Policejní prezidium chce kvůli středečnímu rozhodnutí vlády o zmrazení části letošního rozpočtu ministerstva vnitra zastavit budování speciální pořádkové jednotky (SPJ) na Šluknovsku. Policie totiž letos přijde o více než 800 milionů a podle mluvčí prezidia Pavly Kopecké jí tak budou chybět peníze na nákup potřebné výstroje a speciální techniky. Jednotka, která čítá 50 příslušníků, nyní působí jako oddělení hlídkové služby v rámci Ústeckého kraje. Že by SPJ na Šluknovsku nevznikla, však podle ministra vnitra Jana Kubiceho nepřipadá v úvahu.

„Druhá fáze vzniku pořádkové jednotky nebude, ale policisté tam budou,“ řekla Kopecká. Policie měla podle ní na nová auta nebo výstroj vyčleněno zhruba 700 milionů korun. „Ta částka, která na to byla určena, tak tu máme zastavenou,“ podotkla mluvčí. Příští týden má policejní prezident Petr Lessy jednat s hejtmankou Janou Vaňhovou, uvedla.   

„Zřízení SPJ v severních Čechách je absolutní prioritou. O tom, že policejní prezident rozhodl ukončit vznik této jednotky, jsem se dozvěděl z médií, osobně jsem s ním o tom nejednal. Toto řešení je pro mě nepřijatelné a rozhodně budeme hledat cesty k tomu, aby SPJ v Ústeckém kraji vznikla,“ vzkázal Kubice přes svého mluvčího Pavla Nováka. „Materiál, který se týkal vázání finančních prostředků a který upozorňoval na možnost pozastavení realizace speciální pořádkové jednotky, jsme posílali na ministerstvo vnitra 19. března,“ reagovala Kopecká.   

V Česku zatím působí tři speciální pořádkové jednotky - v Praze, Brně a v Ostravě. Rozhodnutí o vzniku SPJ na severu Čech padlo poté, co se loni v regionu rozhořely sociální nepokoje. Škrt se dotkne i hasičů, kterým bylo z letošního rozpočtu zmrazeno přes 190 milionů korun. „Nebudou se snižovat mzdy. Omezení se dotkne těch ostatních provozních výdajů, které už teď máme na hraně únosnosti. Opět se budou muset omezit pohonné hmoty, opravy, elektřina, ochranné pomůcky pro hasiče, nákupy majetku. U výdajů, které pořád odsouváme, dojde k tomu, že je zase budeme muset posunout na další období,“ řekla mluvčí hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Vláda ve středu rozhodla o tom, že z letošního rozpočtu vnitra bude zmrazeno asi 1,678 miliardy korun. Kubice podle Nováka chtěl, aby se škrt dotkl co nejméně bezpečnostních sborů. Přestože tak samotné ministerstvo a jemu podřízené organizační složky čerpají z celého rozpočtu kapitoly vnitra 19 procent, ze zmrazených peněz na ně připadá téměř 41 procent, tedy asi 681,4 milionu. 

Z letošního rozpočtu policie bude zmrazeno zhruba 803,2 milionu korun, z rozpočtu hasičského sboru bude vázáno asi 193,3 milionu korun. Ministerstvo se podle Nováka snažilo o to, aby se zmrazené částky co nejvíce blížily objemům peněz, které oba sbory letos dostaly navíc, oproti původním předpokladům. Hasičům se rozpočet na letošek dodatečně navyšoval asi o 200 milionů, policii o 700 milionů, uvedl mluvčí.