Štramberk zvýší počet parkovacích ploch

Štramberk – Vytlačit auta turistů z centra historického Štramberku si klade za cíl nový parkovací systém, který včera přijali tamní zastupitelé. V městečku přibudou dvě parkovací zóny. Části místních obyvatel se ale nelíbí, že za parkovací karty budou muset platit. Radnice vysvětluje, že chce donutit majitele aut, aby je odstavovali na vlastních pozemcích.

Lenka Štirbová bydlí s manželem v domě na úzké uličce Horní Bašta. Garáž se k domu nevejde, auto proto musí zůstat venku. Až dosud tam může stát zdarma, nově ale budou muset majitelé aut odstavených na ulici zaplatit za parkovací kartu. Paní Štirbová ovšem podotýká, že ani tento poplatek jí nezaručí, že zaparkuje před svým domem, pokud tam zaparkuje někdo dříve.

Parkovací systém začne fungovat od počátku května. Každý dům bude mít nárok maximálně na dvě parkovací karty – první za 1 800, druhou za čtyři tisíce korun ročně. Dvě nově zavedené parkovací zóny pokrývají centrum a hlavní tah Štramberkem. Občanské sdružení Štramberáci.cz, které se parkováním dlouhodobě zabývá, zavedení karet chválí, obává se ale zaplnění zbytku města auty.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

„Po sezoně chceme celý systém vyhodnotit a případně dopracovat tak, aby vyhovoval všem,“ říká místostarosta Štramberku Oldřich Škrabal (SNK). O parkovací karty budou moci lidé požádat od poloviny dubna. Radnice vydá v součtu vyšší množství karet, než je počet parkovacích míst. Předpokládá, že se na nich podnikatelé a obyvatelé během dne vystřídají.