Vyčerpaný turista strávil v Beskydech celou noc v lese

Čeladná – Vyčerpaný turista strávil celou noc v lese v Beskydech, jeho známá mezitím potmě hledala pomoc. 48letého muže našli ráno záchranáři podchlazeného a v bezvědomí se známkami omrzlin, teď bojuje v nemocnici o život. Dvojice byla v sobotu na celodenní túře, muži ale večer došly síly a v místě, kde se dvojice nacházela, nebyl signál mobilního telefonu.

Na pomoc vyrazili současně záchranáři z Frýdku-Místku i vrtulník. Sanitka dojela do Podolánek, odkud se záchranáři vydali pěšky. „Posádce sanitky se po hodině a půl trvající náročné cestě, při které se záchranáři brodili po kolena ve sněhu, nakonec podařilo k pacientovi dorazit,“ uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.   

Na místo dojeli pásovou čtyřkolkou i členové Horské služby, kteří s sebou přibrali i lékaře z vrtulníku, jenž přistál v Podolánkách. Čtyřkolkou pak záchranáři pacienta přepravili do sedla Lhotská, kde se předpokládalo, že vrtulník bude moci přistát. Vrtulník vzlétl z Podolánek, avšak ukázalo se, že na vybraném místě kvůli velkému množství sněhu přistát nemůže. „Pilot proto se strojem jen klesl a udržoval jej těsně nad zemí. Záchranáři následně postiženého naložili na palubu,“ popsal Humpl. 

Dispečer Horské služby Česlav Jadamus doplnil, že se jednalo o náročný manévr, ale pilot ho bravurně zvládl. „Velký obdiv patří osádce sanitky, která se k postiženému brodila ve sněhu celých zhruba pět kilometrů, a taky ženě, která šlapala celou noc ve tmě pro pomoc,“ uvedli horští záchranáři. 

Dispečer dodal, že už v sobotu pomáhala Horská služba v oblasti Pusteven dvěma lidem, kterým na túře došly síly. „Ještě to není moc vhodné na pěší túry. Dole už sníh není, ale na horách je ho ještě hodně, kolem metru, a chůze je těžkopádná. Ráno je sníh zmrzlý a tvrdý, ale během dne změkne, a když dáte nohu mimo ušlapanou stezku, propadnete se až nad kolena,“ dodal Jadamus.