První kilometry pojizerské cyklostezky budou už v létě

Turnov – V Pojizeří vznikají první kilometry nové cyklostezky, která má vést podél řeky od jejího pramene až k ústí do Labe ve středních Čechách. První úsek z Malé Skály do Turnova má být dokončen v příštím roce, jeho stavba bude stát 35 milionů korun. Na zkoušku bude několik kilometrů hotovo už letos v létě. Kromě kvalitní cesty nabídne cyklistům veškeré dodatečné služby včetně půjčoven kol.

Stavba cyklostezky Jizera začala na Malé Skále, během letošního a příštího roku má vzniknout první desetikilometrový úsek do Turnova. Hotov má být v létě 2013, první kilometry mezi Malou Skálou a Líšným budou dokončeny už letos před prázdninami.

Cyklisti tak dostanou pohodlnou trasu podél řeky, která je odvede z nebezpečné státní silnice. Součástí stavby za 35 milionů korun budou dva mosty i sedm odpočívadel. Postupně potom mají vznikat další úseky, nakonec má cyklostezka spojit pramen Jizery pod Smrkem s jejím ústím u Lázní Toušeň – celkem 190 kilometrů. Cykloturistům nabídne půjčovny, stánky s občerstvením i hotely. „Z velké části povede podél toku Jizery, takže pro rodiny s dětmi nebo méně zdatné cykloturisty to bude ideální nabídka,“ poukázala projektová manažerka Sdružení Český ráj Pavla Bičíková.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Ambicí tvůrců cyklostezky je zavděčit se nejenom turistům, ale také místním obyvatelům. Ti budou moci trasu využívat na cestách do práce nebo školy. „Má velký dopravní význam, protože spojuje města a obce, které v údolí leží,“ poukázal předseda sdružení Cyklisté Liberecka Pavel Matějka.

Prvním termínem dokončení celé cyklostezky byl už rok 2015, ale ten už dnes fakticky neplatí. „Že bychom v nějakém roce vybudovali konkrétní cyklostezku po celém toku, není reálné,“ přiznal ředitel Sdružení Český ráj Jiří Lukeš.