U Velkých Pavlovic roste nový rybník i mokřad, zabrání suchu

Velké Pavlovice - Na severním okraji Velkých Pavlovic na Břeclavsku vznikne do podzimu areál pro vodní rostliny a živočichy. Rozkládat se bude na patnáctihektarovém pozemku. Jeho součástí bude jezero i mokřad, ale nikoli pro rybolov nebo koupání, ale pro pozorování vodních živočichů. Už teď je téměř hotový mokřad. Ještě před dvěma měsíci bylo na místě obyčejné pole, které ale stejně špatně rodilo.

Zdroj: Velké Pavlovice Autor: Zdeněk Karber

Až do 18. století byla celá obec Velké Pavlovice obehnána rybníky. Pak se zasypaly a na jejich místě se začala pěstovat cukrovka. Už léta ale obci vadilo sucho v okolí. Díky biocentru Zahájka, které má na místě bývalých rybníků vzniknout, by se s ním ale místní mohli vypořádat. Areál přijde na asi 13 milionů korun. Velkou část uhradí dotace z Operačního programu Životní prostředí. Centrum město staví hlavně kvůli hospodaření s vodou v krajině.

V blízkém zámečku bude environmentální centrum

„Voda by po dokončení neměla tak rychle odtékat pryč a v krajině by se mělo zlepšit celkové klima. Dalším přínosem bude zúrodnění polností v okolí. Zeminu, kterou v místě budoucího rybníku těžká technika odtěží, rozvezou auta na okolní pole,“ uvedl starosta Pavel Procházka (ODS). 

  • Rybník v biocentru Zahájka
    Rybník v biocentru Zahájka autor: Zdeněk Karber, zdroj: Velké Pavlovice
  • Výstavba rybníku v biocentru Zahájka
    Výstavba rybníku v biocentru Zahájka autor: Zdeněk Karber, zdroj: Velké Pavlovice

Areál se nachází v místě, kam původně zasahovalo takzvané Kobylské jezero. Na existenci rybníka ještě dnes odkazuje místní název Horní rybník. Dnes je v lokalitě podmáčená krajina. Po přestavbě tam kromě rybníka bude soustava tůní, v plánu je i výsadba zeleně. Přes území povedou také cesty. K nim město nechá nainstalovat informační panely popisující život v mokřadech.

„Chceme, aby příjezd do Velkých Pavlovic, coby známého centra vinařství, propagoval dobrý vztah člověka k přírodě. Na lokalitu Zahájka naváže současná oblast s koňskými stájemi. Opravujeme zámeček, v němž vznikne environmentální centrum,“ dodal Procházka.