Audit na břeclavské radnici odhalil plýtvání

Břeclav – O padesát milionů korun bohatší by byla Břeclav, kdyby nedošlo k pochybení předchozího vedení města. K takovému závěru dospěl audit, který si nechala zpracovat současná městská rada. Chyby našli auditoři v řadě projektů, do kterých se Břeclav pustila pod vedením Dyma Piškuly. Výjimkou je sbírka básní, kterou bývalý starosta vydal pod pseudonymem David G. Kamenný. Ta je přitom vnímaná jako velmi kontroverzní. Cena za její vydání však byla podle auditorů obvyklá.

Auditoři prověřovali celkem jedenáct zakázek, které bývalé vedení zadávalo, mimo jiné rekonstrukci zámku. Pochybení objevili v každé z nich, zakázky byly podle auditu předražené až o stovky procent. Rekonstrukce zámku navíc dopadla tak, že je nutné udělat statický posudek. Auditoři tak stavební úpravy označili spíše za devastaci.

Vážné chyby audit odhalil také v zakázce na miniatury Lednicko-valtického areálu. Ty měly být původně bílé a odolné vůči povětrnostním vlivům. Místo toho jsou ale šedé a rozmary počasí se na nich značně podepisují.

Radnice si teď nechává zpracovat právní analýzu, která doporučí další postup.