V Kladrubech dražili koně

Pardubice - Zájemci z Česka i ze zahraničí se sjeli do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Už podruhé se tam uskutečnila dražba ušlechtilých starokladrubáků. Veřejným prodejem si tak chce podnik vylepšit rozpočet. Zároveň ukazuje, že nabízení koně zvládají jízdu pod sedlem i zápřah a stále patří mezi světovou špičku.

Kladívko licitátora pečetí první úspěšný prodej. Zvednout ruku pro vraníka nebo bělouše může v davu kdokoliv. „Máme připravenou kolekci od hobby koní až po naprosto špičkové sportovní koně,“ informuje ředitel hřebčína Jan Höck. 

Začíná se na minimální vyvolávací ceně v eurech. Dražba je trochu jiná než u dostihových koní. „Většinou sem přijíždějí zájemci pro konkrétního koně a na toho si počkají,“ prozrazuje licitátor Martin Cáp. 

Pětiletý hřebec Generalisimus Erisija je chloubou hřebčína. Prodal se v přepočtu za bezmála půl milionu korun. „Je špičkový jak v kočáru, tak i pod sedlem. A je to typický kladrubák. Tak proč ho neprodat za tyhle peníze?“ klade otázku náměstek hřebčína pro chov Petr Vozáb. „Adrenalin a napětí je tu už od rána,“ dokresluje atmosféru vítězka jedné z dražeb Petra Stárková. 

Ze čtyřiatřiceti koní se v dražbě prodali čtyři. Hřebčín nabídl i své závodní šampiony. „To je můj sportovní kůň. Letos byl na mistrovství světa ve Francii,“ dodává profesionální trenér a jezdec Radek Nesvačil. „Určitě je dražba jedním ze způsobů, jak na sebe upozornit, jak ukázat, co dovedu, jak lépe prodat koně, které ke svému chovu nepotřebují,“ říká ministr zemědělství Petr Bendl. 

I když se všichni koně v dražbě neprodali, už brzy můžou mít stejně nového majitele. Hřebčín totiž umožňuje zájemcům vybrat si koně přímo ve stájích.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka