Turnov nechá zpevnit skály pod hradem Valdštejn

Turnov – Město Turnov nechá zpevnit skalní bloky pod částí hradu Valdštejn v Českém ráji. Odborníci totiž zjistili, že se skály hýbou. Opravy začnou během jarních měsíců a vyjdou asi na milion korun. Skála je narušená pod Novým palácem, kde nedávno proběhla rekonstrukce a chystá se tam expozice na sezonu. Narušená místa ve skalním bloku, na kterém hrad stojí, musejí odborníci vyzdít a doplnit tam, odkud například kousky pískovce odpadly. Pády kamenů či kusů skal ovšem nejsou v Českém ráji nijak výjimečné. Například loni v listopadu obslužnou cestu k hradu zavalily tuny zeminy a kamení, když se na ni část pískovcové skály zřítila. Dnes se podařilo uvolnit vedlejší část skály, která se podle měření hýbala a hrozilo její zřícení.

„Počítáme s tím, že bychom měli pokračovat i v příštím roce, ale ta nejhorší část by se měla touto akcí zajistit,“ uvedla starostka Turnova Hana Maierová. Město se zatím zabývalo výběrem firmy, která se o zajištění skály postará. Začátek oprav bude záležet na počasí. „Většinou tyto práce začínají od května,“ dodala starostka.  

Peníze na zajištění oprav půjdou z dotace ministerstva kultury, rozpočtu města, kterému Valdštejn patří, a také z toho, co turisty hojně vyhledávaná památka vydělá. Práce na zajištění skal je velmi obtížná. K nejnáročnějším úkolům patří už jen v komplikovaném terénu postavit lešení.  

Rušno ale bylo v okolí hradu i dnes, za pomocí speciální techniky se totiž podařilo uvolnit a následně nechat zřítit další část masivu, který byla v pohybu. Jeho část se zřítila loni a zablokovala cestu k hradu. Měření ale ukázala, že se hýbe ještě vedlejší část, za poslední tři měsíce o dva milimetry, což je podle geologů příliš a hrozilo její zřícení.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Valdštejn leží v samém srdci Českého ráje. Na mohutných kamenných blocích byl založen ve druhé polovině 13. století a je kolébkou stejnojmenného šlechtického rodu. V Českém ráji je hradem nejstarším a je současně druhou památkou, která byla v Čechách zpřístupněna.