Senátor Dryml žaluje hejtmana Martínka z korupce

Pardubice - Senátor za ČSSD Vladimír Dryml podal trestní oznámení na svého stranického kolegu Radka Martínka, hejtmana Pardubického kraje. Podezřívá ho z korupce při rozdělování evropských dotací a zároveň policii pobídl, aby prošetřila podle něj podivné hospodaření Pardubické krajské nemocnice. Policie případ už převzala a zahájila vyšetřování, informuje o tom regionální příloha Mladé fronty Dnes (MfD).

Dryml je přesvědčen o tom, že Martínek v mnoha případech ovlivňoval výběr projektů, které dostaly peníze z EU. „Vadí mi, jak se hospodaří s evropskými penězi. Pokud kolega Radko Martínek kšeftuje s posty na kandidátce výměnou za evropské dotace, tak se mi to nelíbí, to přece tak nemá být,“ tvrdí sociálně demokratický senátor.

Jeho obvinění z korupce se opírá o tajně pořízenou nahrávku bývalého krajského místopředsedy ČSSD Miroslava Petržílka, který mluvil o výměně dotace pro autobusové nádraží v Lázních Bohdaneč za volitelné místo. Místostarosta obce Zdeněk Gilar dokonce MfD potvrdil, že hejtman slíbil „přihrát“ do města evropskou dotaci za to, že Gilar přenechá místo na kandidátce do sněmovny Václavu Neubauerovi. Pak svá slova zase odvolal. Martínek podobný obchod už v minulosti kategoricky popřel.

Dryml rovněž hejtmana Martínka podezírá, že ovlivnil rozdělování evropských dotací tak, aby sportovní letiště v Moravské Třebové dostalo 51 milionů korun. „Je to pomluva. Hodnocení projektů v evropských fondech má přesná pravidla, která se dodržují. Pokud projekt nedostane příslušný počet bodů, tak se nemůže o dotaci ucházet,“ brání se hejtman. 

Za trestním oznámením patrně stojí i vnitrostranické boje uvnitř ČSSD v Pardubickém kraji, kde se po sérii afér na místo lídra do krajských voleb dostal Martínkův poradce a současný krajský radní Martin Netolický, kterému je teprve 29 let. Lídrem kandidátky se údajně chtěl stát současný hejtmanův náměstek Jan Tichý.


V trestním oznámení figuruje také dotace z EU pro společnost Sněžník v Dolní Moravě, prozatím ve výši 148 milionů Kč, které podle Drymla předcházely „podivné výkupy pozemků“. Senátor na způsob rozdělování dotací upozornil Brusel, který podle něj provede kontrolu.

Trestní oznámení se týká i problémů v pardubické nemocnici

Senátor podal trestní oznámení v lednu, ale v březnu jej dál rozšířil. Mimo jiné i kvůli dění v pardubické nemocnici a údajnému spojení Martínka a majitele zdravotnického koncernu Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka. Jeho společnost v minulých měsících ovládla kardiologii.

Tomograf v pardubické nemocnici
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Dryml upozornil policii i na velké ztráty v hospodaření pardubické nemocnice a ptá se, zda nemocnice neporušila zákon, když nepodala návrh na zahájení insolvenčního řízení. V nemocnici se také podle něj zbytečně nakupovaly diagnostické přístroje.