V Porubě protestovali místní proti způsobu prodeje městských bytů

Ostrava – Asi 300 lidí s transparenty demonstrovalo proti způsobu, jakým chce vedení městské části Poruba prodávat městské byty do osobního vlastnictví. Místním se nelíbí především výše kupní ceny, nesouhlasí také s prodejem bytů po jednotlivých bytových jednotkách. Poruba vlastní asi 1 800 bytů, z nichž zhruba 1 500 nyní nabízí nájemcům k prodeji. Obvod očekává, že mu po skončení této vlny prodeje zůstane asi 600 bytů, protože ne všichni si byt odkoupí.

„Základním problémem je samozřejmě prodejní cena, protože prodejní cena 6 000 za metr čtvereční není konečná, protože k této ceně se musí připočítávat ještě cena za společné prostory a pozemek, což cenu zvyšuje,“ uvedl ředitel občanského Sdružení Na ochranu nájemníka Ivo Adamec. U většiny lidí se podle něj navíc k této ceně připočítá ještě zbytková cena rekonstrukcí, které se na domech v posledních pěti letech dělaly.   

„Když se k této konečné ceně připočte nutná investice do rekonstrukce celého domu, případně potřebná investice do rekonstrukce bytu, tak se cena pohybuje okolo milionu až 1,2 milionu korun. To je o 200 tisíc korun více než ceny, za něž se dnes prodávají podobné byty na Ostravsku v nabídce realitních kanceláří,“ míní Adamec.   

Nájemníkům rovněž vadí, že se domy neprodávají do bytových družstev, ale po jednotlivých bytech do společenství vlastníků. Podle odhadů sdružení tak 60 až 80 procent nájemníků na financování koupě jednotlivých bytů tímto způsobem nedosáhne kvůli vyššímu věku nebo tomu, že patří mezi sociálně slabé. „Lidé to koupit chtějí a čekají na to 13 let. Když se to prodává po bytových jednotkách, lidé si musí vzít hypotéky nebo úvěry ze stavebního spoření na svoji osobu a oni na to nedosáhnou,“ řekl Adamec. V případě bytových družstev by si půjčku nemuseli brát jednotlivci, ale mohlo si ji jako celek vzít družstvo, dodal.  

Mluvčí radnice Jana Končítková uvedla, že obvod respektuje právo občanů se sdružovat, nicméně na jeho stanovisku se nic nemění. „Cenu 6 000 korun na metr čtvereční stále považujeme za optimální. Při odkupu bytu zaplatí nájemci asi 40 procent ceny tržní,“ uvedla Končítková s tím, že průměrná tržní cena bytů v Ostravě je asi 16 tisíc korun a Poruba patří ve městě k nejžádanějším lokalitám k bydlení. 

Prodej bytů a nebytových prostor je podle mluvčí založen na principu dobrovolnosti. Současní nájemci si byt odkoupit nemusí a dále mohou zůstat v nájemním vztahu. „Nikdo je nenutí si byt odkoupit, ani nenabízí byt k odkoupení třetí osobě,“ doplnila mluvčí.