Památkáři cvičí společně s hasiči

Plasy – Požáry poničily v Česku za posledních 13 let na 200 historických objektů a způsobily škody za 230 milionů korun. Plzeňští památkáři zintenzivnili spolupráci s hasiči už před několika lety a nedávný devastující požár Krásné Horky na Slovensku potvrdil správnost jejich rozhodnutí. Dnes testovali protipožární systém v klášteře v Plasích na severním Plzeňsku.

Největší místností kláštera je původní letní jídelna, za dob Metternichů využívaná jako sýpka. Hasiči si 25 metrů vysoký refektář s dřevěnou konstrukcí nevybrali náhodou. Právě tyto prostory využívají nejvíc také filmaři. „Jsou tam velké lampy a velké teplo. Proto je to cvičení i docela dobře tematické, kdyby se tady náhodou něco stalo,“ uvedl kastelán kláštera Plasy Pavel Duchoň.

Uvnitř zakouřené místnosti zůstali dva lidé. Všechno probíhá jako v reálu, jen bez vody. Hasiči nechtějí zbytečně ohrozit vzácný mobiliář. „Nábytek, ale i předměty na stěnách – i to je důvod, aby se zásah vedl úplně jinak,“ potvrdil vedoucí cvičení Štefan Livinka z HZS Plasy a velitel zásahu Pavel Kestler doplnil: „Byl troškou problém. Ty prostory jsou obrovské a zakouřené, orientace je poměrně složitá.“

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Práci tří desítek hasičů pozorně sledují památkáři, chtějí znát všechny podrobnosti a problémy, ke kterým při zásahu došlo. „Ověřují se ústupové cesty a strategie pohybu v objektu,“ vysvětlil mluvčí NPÚ ÚOP v Plzni David Růžička.

Akce v Plasích není na západě Čech ojedinělá, zkušenosti hasičů mají pomoci zdokonalovat protipožární systém historických objektů. „Výsledky postupujeme dále vyšším instancím, ze kterých potom dostáváme finanční prostředky pomocí třeba dotačních fondů,“ poukázal technik požární ochrany NPÚ ÚOP v Plzni Michal Soroka.

Podobné cvičení chystají památkáři s hasiči v letošním roce ještě na zámku v Manětíně a Horšovském Týně.