Podle soudu mělo ministerstvo právo rozhodnout, která část parku zůstane po orkánu Kyrill v roce 2007 bez těžby dřeva. Soud ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že zájem na ochraně přírody je v národním parku významnější než hospodářské využívání lesa.
Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha jde o klíčové soudní rozhodnutí. „Potvrdilo, že ponechání vybraných částí národního parku divoké přírodě je v naprostém souladu se zákonem a také že kácením by vznikly větší škody, než pokud správci národního parku nechají horský les přírodě,“ uvedl v prohlášení.
Kyrill se Českem prohnal v noci na 19. ledna 2007. V Národním parku Šumava mu padlo za oběť na milion metrů krychlových dřeva. Po orkánu zůstalo v parku nezpracováno 217 000 stromů, které se pak staly zdrojem šíření kůrovce. Tento škůdce následně zahubil na 2,5 milionu zelených stromů.
V názorech na protikůrovcová opatření se správci parku a ekologové rozcházejí. Rozpory vyvrcholily loni v létě ekologickou blokádou, kdy se desítky lidí pokoušely bránit kácení napadených stromů v okolí Modravy.