Skokanovi se na Vysočině daří

Žďárské vrchy – Kriticky ohrožený druh skokana ostronosého se začal právě teď rozmnožovat na Vysočině. Ochranáři objevili místo páření ve Žďárských vrších v místě přirozených mokřin. Čas, kdy mohou počít nové jedince, je ale u obojživelníků přitom velmi krátký, trvá jen asi týden.

Skokan ostronosý je kriticky ohroženým a v Česku i Evropě zákonem chráněným druhem obojživelníka. Dorůstá až do 8 cm a výrazný je svým špičatým čenichem. „Nejčastěji vyhledává tuto lokalitu skokan ostronosý. Jedná se o mělčinu, která je hodně zarostlá,“ uvedl herpetolog CHKO Žďárské vrchy Jiří Brůna. Právě nyní je ten správný čas na páření – led z hladin rybníků zmizel, je teplo a tak skokan ostronosý, který na rozdíl od jiných žab žije v lesích, vyrazil do mělkých vod. „Během asi jednoho týdne dochází u tohoto druhu k rozmnožení,“ dodal Jiří Brůna.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové

Výjimečné je u skokana ostronosého modré zbarvení samců. Vidět ho můžeme ale jen nyní v době rozmnožování. Pokud je ve stresu, nebo nesvítí slunce, je modrá barva kůže viditelná jen málo. A odlišné od jiných žab jsou i zvuky, které vydává.

Vajíčka klade samice skokana ostronosého pod vodu do trávy, což je další odlišnost od ostatních skokanů. „Velká a hojná populace žije právě ve Žďárských vrších na rašelinných biotopech,“ vysvětlil zoolog CHKO Žďárské vrchy Petr Mückstein.

Největším nebezpečím pro obojživelníky jsou lidé. Nejenže postupně likvidují přirozené biotopy, ale například žabí stehýnka jsou lahůdkou pro gurmány.