Buchlovický zámek o Velikonocích ozdobí řezané tulipány

Buchlovice - Na zámku v Buchlovicích na Uherskohradišťsku je ode dneška k vidění výstava řezaných tulipánů. Na 60 rozmanitých a různobarevných druhů těchto květin je instalováno v horní zámecké budově. Expozice připravená speciálně pro velikonoční svátky na zámku potrvá do středy 11. dubna. Tulipány zkrášlují zámek v podobné míře letos již potřetí.

„Zatímco dříve aranžmá zdobilo prohlídkové trasy, letos jsme se rozhodli pro samostatnou výstavu. Kapacita na prohlídky je omezená a všichni zájemci by si tak tulipány nemohli prohlédnout,“ přiblížila kastelánka Ivana Syslová. Dodala, že květiny byly přivezené z Holandska, speciální tulipány se stonkem dlouhým 60 centimetrů dorazily z Francie. Vstupné na výstavu je zahrnuto do vstupného do zámeckého parku a činí 40 nebo 20 korun.

Tulipány se poprvé objevují v perské literatuře v 9. století. Když v 15. století Persii ovládli Turci, postupně se začaly stávat oblíbenou zahradní rostlinou. Do Evropy se dostaly na počátku 16. století přes italské přístavy, koncem století se objevují v holandských zahradách. Tulipán byl v první polovině 17. století luxusním zbožím, ceny jeho cibulí se vyšplhaly až k hodnotě městského domu. Svou oblibu si i kvůli snadnému pěstování tato květina zachovala dodnes.

Buchlovický zámek je výstavami květin znám léta. Kromě tulipánů zde bývá každoročně i expozice růží, letos chystaná jako ukázka karnevalových růží od 5. do 8. července, a také fuchsií, která bude k vidění od 1. června do konce září. Zámecká sbírka těchto květin, která patří mezi nejvýznamnější v Evropě, letos slaví již 30. výročí. „Květiny do těchto prostor prostě patří. Zámek oživí, výstavy jsou navíc lidmi hojně navštěvované,“ uzavřela kastelánka.

Výstava tulipánů na zámku v Buchlovicích
Výstava tulipánů na zámku v Buchlovicích