Strojírenské firmy a školy na jihu Čech stvrdily spolupráci

České Budějovice - Nedostatek kvalifikovaných lidí ve strojírenství řeší na jihu Čech firmy i školy. Společně s krajským úřadem podepsaly dohodu o vzájemné spolupráci. Má zlepšit přípravu studentů a zároveň zvýšit v regionu jejich šance na trhu práce.

Strojírenské obory tvoří na jihu Čech třetinu pracovních příležitostí. Kvalifikovaní odborníci ale chybí. Školy jen těžko získávají peníze na moderní přístroje a studentům chybí praxe v provozech.

„Do důchodu budou odcházet pracovníci, kteří vykonávali 20 - 30 let činnosti, a v podstatě neexistuje náhrada,“ uvedl Ivan Loukota, ředitel úřadu práce v Českých Budějovicích. Šest velkých podniků se teď spojilo se školami. Zavazují se k výuce studentů, ale taky k jejich následnému zaměstnávání. „Základním záměrem celé této věci je vychovat si vlastní lidi, kteří poznají skutečnou výrobu. Studenti pak u nás mohou pokračovat v zaměstnaneckém poměru,“ uvedl Miroslav Dvořák, generální ředitel MOTOR JIKOV Group, Hospodářská komora. 

Firmy, které bilaterální smlouvu podepsaly, pomáhají školám s vybavováním učeben, ale také vzděláváním učitelů. „Škola se nedostane ke spoustě věcí, jako je know-how při výrobě nebo při technologii u strojů. A toto vše umožní přenést ta smlouva,“ řekl Jan Šindelář, ředitel VOŠ a SPŠ automobilní a technické, České Budějovice.

Kromě povinných praxí a brigád mohou studenti využít stipendií. V některých společnostech podobná spolupráce se školami fungovala už dříve. Tato smlouva ji ale ještě rozšiřuje. Podobnou spolupráci navazují také keramické obory.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové