Včelařství v Česku je na vzestupu

Opatovice nad Labem – Zatímco ještě v devadesátých letech se včelaři báli toho, že postupně vymřou, v poslední době se jim začíná dařit. Jejich obor je v Česku na vzestupu, přibývá mladých začátečníků. Potvrzují to krajské i celorepublikové statistiky. Jedním z nich je i Martin Bystrý z Opatovic nad Labem, který si první včely pořídil před třemi lety.

„Včely mi dávají med, radost ze života a berou mně i trochu času, který bych jinak strávil třeba v hospodě,“ chválí si včelaření Martin Bystrý. V Česku od roku 2010 přibylo zhruba 3 300 včelařů. Podobný trend je i v západní Evropě, kde chovají včely třeba i na balkonech.

Evžen Báchor z Českého svazu včelařů Pardubice říká, že největší nárůst včelařů mají na svědomí ti, kteří chtějí žít více v souladu s přírodou. Že je v Česku včelařství na vzestupu, vypozorovali i ve specializovaných prodejnách. Lidé se více zajímají a více nakupují. Prodejce včelařských potřeb Tomáš Jurgovič informoval, že kdo chce začít včelařit, měl by si pro začátek připravit zhruba 15 tisíc korun na základní vybavení.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Odborníci varují před používáním starých úlů a dalšího zařízení. Staré věci totiž mohou být zdrojem nebezpečných nákaz – a zdánlivě levný nákup použitých úlů se nakonec může pěkně prodražit. Některé kraje začínajícím včelařům poskytují dotace.