Domažlice zažily nejnáročnější soutěž hasičů

Plzeň – Dvaašedesát dobrovolných hasičů z Česka a Německa dnes měřilo síly při tzv. extrémním běhu na šikmou věž kostela v Domažlicích. Jde o tradiční soutěž, která svou náročností podle hasičů nemá v Česku obdoby. Letos už se závod koná podeváté.

Celkem sto devadesát čtyři schodů věže arciděkanského kostela zdolávali hasiči s více než dvacetikilogramovou výzbrojí. „Na zádech nesou dýchací přístroj se sedmilitrovou lahví a hadici v kotouči,“ popisuje výzbroj prezident soutěže Luboš Mleziva. 

Výška věže a zátěž však nejsou jedinou překážkou, kterou závodníci musí překonat. Nejhorší jsou historické točité schody. „Schodiště je hodně zúžené, a proto se jde kolikrát rameno na rameno,“ přiznává Dušan Plodr ze Sdružení dobrovolných hasičů v Králově Dvoře. „Letos máme naplánovánu spoustu soutěží, takže je to pro mě taková první prověrka,“ dodává jeho kolega Miroslav Hrubec. 

Soutěž probíhá ve dvou kategoriích: muži do třiceti a nad třicet let. Hasičky se soutěže účastnily jen v prvním ročníku v roce 2004. Kvůli velké fyzické náročnosti byla poté ženská kategorie zrušena. Rekordmanem soutěže je šestatřicetiletý Antonín Rendl, který vyhrál všechny předchozí ročníky. Loni měl čas sedmdesát šest sekund, letos o sedm sekund víc. Na vítězství to tentokrát stačilo jen ve starší kategorii. „Proti minulému roku jsem to trochu podcenil. Měl jsem do toho šlapat víc,“ uznal Antonín Rendl.  

Nejrychleji byl nahoře Jiří Hynk, a to za osmdesát sekund. Kulatá věž arciděkanského chrámu v Domažlicích je ze své osy vychýlená o šedesát centimetrů. Proto se jí říká šikmá.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové