Lanovku na Ještěd čeká týdenní odstávka – kvůli nutné revizi

Liberec - Pravidelná jarní revize zastaví v pondělí kabinovou lanovku na vrchol Ještědu. Odstávka bude podstatně kratší než loni, kdy se vyměňovala jedna z kabin i nosná lana. Lanová dráha byla tehdy mimo provoz celé tři týdny, původně se ale počítalo s výlukou dokonce sedmitýdenní. Letos se provoz zastaví jenom na sedm dní, turisty začne lanovka znovu vozit od pondělí 23. dubna.

„Na rozdíl od loňského roku se tato pravidelná revize obejde bez velkých montážních prací, tentokrát nás čekají jen revizní a údržbové práce. Zahrnovat budou práce na strojním zařízení lanovky - pohonném agregátu a na lanech - a dále předepsané zkoušky na celém zařízení,“ popsal přednosta lanové dráhy na Ještěd Vladimír Štěpán. Podobné bezpečnostní revize provádějí pracovníci lanovky dvakrát do roka – vždy před letní a zimní sezonou.

Lanovka začala vozit turisty na Ještěd už ve 30. letech

Dvoukabinová lanovka jezdí z libereckého Horního Hanychova na vrchol Ještědu. Vybudovala ji na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. „Stavba lanovky začala 15. června 1932 a do provozu byla dráha uvedena 27. června 1933,“ připomněl Petr Pošta, mluvčí Českých drah, kterým lanovka patří. V letech 1971 až 1975 prošla lanovka kompletní modernizací, a zařadila se tak k lanovkám světové úrovně. Provoz byl obnoven 31. prosince 1975.

Lanovka na Ještěd jako jediná v Česku stále patří Českým drahám, i když se v minulosti objevily snahy o její privatizaci. Zájem o ni mělo i město Liberec. Dráha je dlouhá 1 188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, vrchní pod Ještědem o 400 metrů výš. V nejvyšším bodě se kabina dostává 30 metrů nad zem. Na Ještěd jede kabina čtyři minuty a drží ji lano o průměru pěti centimetrů. Za hodinu přepraví lanovka až 1 050 pasažérů.