Padělané zboží končí v drtičce

Práchovice (Chrudimsko) – Miliony zabavených padělků značkového zboží začala pod dohledem celníků likvidovat soukromá firma v Práchovicích na Chrudimsku. Zničit desítky tun textilu, bot a ponožek bude trvat dva měsíce. Ročně skončí na prodejních pultech v České republice tisíce tun padělaného zboží, převážně z Číny, Vietnamu a Turecka. Na takzvané 'fejky' doplácejí nejvíce prodejci originálního značkového zboží.

V drtičce skončilo prvních 6 tisíc párů sportovních bot, následovat potom budou miliony kusů padělaného oblečení. „Celkový objem zboží, které musíme zlikvidovat, je téměř 4 miliony kusů textilního zboží a téměř 300 tisíc párů obuvi, ponožek nebo rukavic,“ uvedla mluvčí Celního ředitelství Hradec Králové Jitka Fajstavrová a manažer Obchodního oddělení společnosti Ecorec Michal Plodík doplnil: „Zabavené zboží se u nás likviduje na velikost dvou až tří centimetrů a je potom použito jako alternativní palivo pro cementárnu.“ Celníci likvidují zboží, které zabavili v posledních dvou letech. Padělků je tolik, že likvidace bude trvat až do června. „Celková hodnota likvidovaného zboží je téměř 31 milionů korun,“ dodala Jitka Fajstavrová.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Na padělky doplácejí nejvíce prodejci originálního značkového zboží. Rozeznat originál od padělku je podle obchodníků s oblečením někdy velmi složité. „Já jako obchodník, který drží zboží každý den v ruce, to podle materiálu a podobně poznám na první ohmat. Je mi však jasné, že laik se v tom může těžko orientovat,“ potvrdil prodejce značkového sportovního zboží Tadeáš Jeřábek.

Některé zabavené padělky však v pecích nekončí. Jen od ledna letošního roku předali východočeští celníci humanitárním organizacím téměř 19 tisíc kusů oblečení.