Pražští záchranáři vyrazí za pacienty na kole

Praha - Pražští záchranáři budou k pacientům jezdit také na elektrokole. Používat ho budou především v centru města, o víkendech pak na cyklostezkách. Záchranářské elektrokolo dnes představili ředitel záchranné služby Zdeněk Schwarz a náměstek primátora Ivan Kabický (ODS).

Elektrokolo je vybavenou potřebnou technikou, která je umístěna v taškách na nosiči zadního kola. Součástí vybavení je například i defibrilátor. Díky elektrokolu se záchranáři dostanou i do míst, do nichž se běžné sanitky těžko dostávají. „Může udělat to samé, co běžná posádka sanitního vozu. Může zahájit hned neodkladnou profesionální resuscitaci a poskytovat profesionální první pomoc,“ říká ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz. 

V terénu bude hlídkovat hlavně v létě - ve všední dny na pěších zónách v centru, o víkendu na cyklostezkách. Právě zraněných cyklistů v Praze rok od roku přibývá - zatímco v roce 2008 jich bylo 142, v loni to bylo přes 260. „Typickým příkladem jsou pády, čili odřeniny, sem tam nějaká zlomenina, ale bohužel zaznamenáváme i nárůst těch nejzávažnějších úrazů, což jsou zejména úrazy hlavy a polytraumata,“ dodává Schwarz.

Záchranná služba se dlouhodobě potýká s tím, že nemá žádné sídlo v centru města, kde je nejvíce zásahů. Cesta do centra trvá posádce zhruba sedm minut, často se přitom potýká s dopravními zácpami. V centru záchranáři od loňského roku používají malý elektromobil s jedním zdravotníkem. Vůz nepřetržitě projíždí centrem města a u pacienta tak může být i do několika desítek vteřin.

Video Reportáž Antonína Šimůnka
video

Reportáž Antonína Šimůnka