Kuřimští vězni jsou vynalézaví. Mobil schovají třeba do kartáče na šaty

Kuřim - Starostovi Kuřimi Dragovi Sukalovskému přišla zajímavá zásilka. Pracovníci tamní věznice mu poslali mobilní telefony, které při kontrolách zabavili odsouzeným. Jakožto starosta pověřené obce musí totiž Sukalovský ze zákona zajistit likvidaci nalezených věcí. Kuřimští vězni jsou skutečně vynalézaví. Telefony uchovávali v důmyslných skrýších, například v kartáči na šaty, obalu od pěny na holení nebo ve slovníku anglicko-české konverzace. Ty nejzajímavější vystaví v muzeu policie.

„Samozřejmě se musíme řídit zákonem a půl roku čekáme, zda se k nalezeným věcem někdo nepřihlásí. V těchto případech to samozřejmě není nikdo, takže nám nezbývá, než věci opět dle litery zákona ekologicky zlikvidovat,“ vysvětlil starosta Kuřimi.

Objevování skrýší je denním chlebem dozorců. „Vězni se snaží spojit se svým okolím, aby si většinou mohli zajišťovat například psychotropní látky. A tak musíme být stále častěji ve střehu, aby se k nim speciální balíčky s komunikační technikou nedostaly,“ uvedl mluvčí kuřimské věznice Milan Novotný.

Některé skrýše zachytí vězeňská služba už na vrátnici, jiné až na cele. Objevují se dokonce i za vězeňskou zdí, kam se je odesílatelé snaží pro vězně přehodit. Schránky si často vězni vyrobí i sami - ve vězeňských dílnách například z toho, co najdou v části areálu věznice, kde se zpracovává nebezpečný odpad. „Tato část není kontrolovaná, a tak se čas od času podaří vězňům při recyklaci starých elektrospotřebičů něco donést a upotřebit. Nemůžeme vyloučit, že v tomto množství odpadu nejsou i mobilní telefony,“ vysvětlil Novotný.

Skrýš na mobil
Skrýš na mobil
Více fotek
  • Skrýš na mobil zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3495/349458.jpg
  • Skrýš na mobil zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3495/349456.jpg
  • Skrýš na mobil zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/35/3495/349434.jpg

Všechny důmyslně schované mobily se i se svými skrýšemi přestěhují do Muzea policie ČR, kde se podobných kuriozit sešla už pěkná řádka. Nechybí mezi nimi ani slavná krabice, ve které se v roce 2005 podařilo dvěma vězňům odsouzeným za vraždu uprchnout z plzeňských Borů. Všechny sesbírané kuriozity muzeum plánuje vystavit v připravované expozici, která se bude věnovat výkonu spravedlnosti.