Hendikepované ženy zákupští zastupitelé odmítli, bylo jich moc

Zákupy (Českolipsko) – Liberecký kraj chce v několika městech zřídit byty pro mentálně hendikepované ženy. Například v Zákupech však městští zastupitelé výstavbu bytů odmítli. Zatímco kraj tvrdí, že chce radnice zkomplikovat život postiženým lidem, město tvrdí, že krajský úřad nebyl ochoten přistoupit na požadavky radnice.

Do bytů ve městech Libereckého kraje se přestěhuje 52 obyvatelek jestřebského ústavu Sluneční dvůr. Kraj chce, aby si místo ústavu vyzkoušely život ve vlastních speciálně upravených bytech. „Opustit toto zařízení, kde jsme za lesem a za vesnicí několik kilometrů, a dostat se mezi běžnou populaci,“ nastínil cíl stěhování ředitel domova Sluneční dvůr  Pavel Kos.

Zákupští představitelé kraji dlouho slibovali, že umožní vznik několika bytů, ale po mnoha letech jednání couvli. Zastupitelé tvrdí, že se jim nezamlouval počet lidí, kteří se měli do nových bytů nastěhovat. Mělo jít o 24 mentálně hendikepovaných žen. Proti jejich přistěhování vznikla ve městě i petice. „Počet, který požadoval Liberecký kraj, nám přišel na město Zákupy hodně,“ uvedl starosta Radek Lípa.

Vedení kraje, který navíc nakonec na polovinu snížil počet lidí, které chtěl do Zákup přestěhovat, na zastupitelské odmítnutí zareagoval tvrdými slovy. „Připadá mně to jako hyenismus – bojí se, že by jim klientky mohly narušovat bezpečnost a podobně,“ řekl krajský radní Pavel Petráček.

Zákupy ovšem nejsou jediné město, které nové obyvatelky odmítlo. Stejně rozhodli zastupitelé v Oknech a Stráži pod Ralskem. Neznamená to však, že ženy zůstanou v odlehlém jestřebském ústavu. Liberecký kraj jedná se Českou Lípou, se stavbou bytů už dříve souhlasili představitelé Jestřebí, Sosnové, Starých Splavů a Zahrádek.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka